В парламента: Ние можем да си пафкаме, да се друсаме и да си пием

В парламента: Ние можем да си пафкаме, да се друсаме и да си пием

„Ние тук като някакви много равни над равните, можем да си пафкаме, да се друсаме и да си пием. Знаете, че на приемане на бюджет към дванайсет часа повечето сте мат пияни“. Това заяви депутатът от ПП-ДБ Александър Симидчиев по време на дебатите да бъдат ли тествани народните представители за алкохол и наркотици.

Депутатите няма да се подлагат на такъв тест. Предложението на „Възраждане“ и „Има такъв народ“ не бе вписано при гласуването на Правилника за работата и дейността на Народното събрание, който се разглежда в пленарната зала, предаде Фокус.

Текстовете с искането за подобен тип проверки, касаят чл. 132 от правилника. „Възраждане“ настояваха народните представители два пъти годишно да минат през изследвания за наркотици. Единият път задължително е при встъпването им. От третата политическа сила настояваха, че в случай че депутатите откажат да се тестват, то тогава тази информация да се оповестява на страницата на парламента, в личния профил на депутатите. То обаче получи едва 42 гласа „за“, 80 бяха „против“, а 17 се въздържаха.

От „Има такъв народ“ пък искаха задължително депутатите да минават през изследване както за алкохол, така и за наркотици. Според тях проверките трябва да се състоят в началото на всяка пленарна сесия, по разпореждане на председателя на парламента или по инициатива на 1/3 от народните представители – когато от поведението на народния представител може да се направи обосновано предположение, че са употребени алкохол или наркотици.

От най-малката парламентарна група настояваха, че ако депутатът откаже да се тества, то той да бъде отстраняван от работата на парламента за едно заседание. Тяхното предложение също не бе прието – 42 гласуваха „за“, 83 бяха „против“, а 14 се въздържаха.

При дебатите Цвета Рангелова от „Възраждане“ обясни, че предложението дава възможност да се преценява пригодността на народните представители и дали отговаря на очакванията на обществото.

Павела Митова от ИТН коментира, че те искат тестовете да се извършват в специализирани лаборатории по заповед на председателя на Народното събрание. Тя поиска и „Възраждане“ да предложат санкция за тези, които са отказали.

Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС заяви, че ще подкрепи предложението. Той каза обаче, че ще направи редакции, сред които уточнението, че тестовете трябва да се правят в специализирани лаборатории и да бъдат оповестявани на народните представители – както положителните, така и отрицателните.

Андрей Чорбанов от ИТН каза, че народните представители се ползват с много голям толеранс спрямо много други държавни служби. Той каза, че когато народният представител е под въздействието на някакъв вид субстанции е проблем.

Александър Симидчиев заяви, че народните представители „карат голям автобус“ и предложи да се въведе психотест, който, ако не бъде изкаран, то тогава тези хора да бъдат ограничавани от шофирането на „голямото превозно средство“: „Освен всичко друго говорим за временни разстройства на възможността да се вземат решения. Такива пристъпват при хора, които имат психически отклонения и не си взимат медикаментите, които трябва да си взимат. Невзимането на медикаментите също води до неадекватни решения в зала“.

В отговор на  Симидчиев Тошко Йорданов коментира, че не е нормално обикновените граждани да бъдат проверявани на бърз тест за наркотици при шофиране, от което следват проверки, отнемане на автомобила и т.н. Той сравни парламента с изтребител.

Симидчиев отвърна, че е предложил не ограничаване на възможностите за проверка, а разширяване. Той повтори, че народните представители трябва да бъдат „абсолютно адекватни“, когато извършват своите задължения.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/