В плен на мазута. Как Крим се справя с чистенето на Черно море

В началото на януари петролните петна, които се образуваха в Черно море след катастрофата на два танкера в Керченския проток в средата на декември, достигнаха Севастопол и южното крайбрежие на Крим. Замърсяването вече се е разпространило на няколкостотин километра от мястото на катастрофата.

Властите на незаконно анексирания от Русия Крим въведоха регионален извънреден режим в Севастопол и няколко района в източната част на полуострова.

Доброволци и спасители се борят със замърсяването и спасяват животни, но защитниците на правата на животните наричат тези действия хаотични и неефективни.

Основната заплаха все още предстои: петролни петна с площ от няколко квадратни километра са забелязани в опасна близост до кримския бряг, а по-голямата част от мазута ще започне да излиза на повърхността с наближаването на лятото, когато морската вода се затопли.

Два руски танкера се разбиха в Керченския проток по време на силна буря на 15 декември. Те са превозвали общо около 9,2 хил. тона мазут, част от който се изля в Черно море.

Мащабът на катастрофата не е напълно изяснен: по официални данни на морската спасителна служба на Русия в морето са изтекли 2,4 хил. тона нефтопродукти. Предполага се, че останалата част от горивото е безопасно запечатана в цистерни, които са потънали и не представляват заплаха за околната среда.

Първоначално мазутът беше отнесен до крайбрежието на Краснодарския край – десетки километри от бреговата ивица са замърсени с него, след което на 25 декември регионалните власти въвеждат извънреден режим. Няколко дни по-късно петната от мазут достигнаха до окупирания Крим.

Птица, омазана с мазут, на брега на Севастопол


Птица, омазана с мазут, на брега на Севастопол

Разливът на нефтопродуктите предизвика екологична катастрофа. Доброволци в Крим и Кубан се борят с последиците от него в продължение на вече три седмици.

Ситуацията е близка до критичната. Природозащитници казват, че десетки делфини са загинали от разлива на мазут, а хиляди са птиците, замърсени с нефтопродукти, за които това представлява смъртна опасност.

Бързото разпространение на замърсяването се подпомага от вълните, вятъра и морските течения: бурното време е често срещано явление по това време на годината.

Поразени са стотици километри от крайбрежието

От Керченския проток до югозападния край на Крим, където се намира анексираният Севастопол, има повече от 250 километра по права линия. В първите дни след катастрофата на танкерите изглеждаше, че разливът на мазут не представлява опасност за града – разстоянието е твърде голямо, а повечето от нефта беше отнесен към брега на Кубан. Тази година обаче мазутът достигна и до брега на Севастопол.

Нефтеното замърсяване в района е засечено за първи път на 3 януари – две седмици и половина след инцидента.

Близо до входа на Балаклавския залив беше видяно петно с размери около 1,5 на 1,5 метра. По-малки замърсявания бяха открити на плажа Серебряни, на няколко километра от Балаклава.

По същото време жители на Севастопол съобщиха за първите замърсени с мазут птици – те бяха открити в районите на заливите Ласпи и Омега, както и на плажа Учкуевка. Държавният ветеринарен център в Севастопол отвори пункт за прием на ранени животни.

Доброволци на плажа в Немецкая балка под Севастопол


Доброволци на плажа в Немецкая балка под Севастопол

Ден по-късно мазут се появи и на плажовете на заливите Голубая и Толстяк, а на плажа Звездний берег в село Орливка около 800 метра от брега са покрити с мазутен филм.

Въпреки изявленията на руската администрация на Севастопол, че „не е установено масово замърсяване на бреговата линия, но има локални изпускания на мазут по плажовете“, градът обяви регионален режим на извънредно положение.

Само през следващите няколко дни служителите на Министерството на извънредните ситуации и морското наблюдение, както и местни доброволци събраха над 110 тона замърсена почва по крайбрежието.

Окупационната администрация на Севастопол се опитва да създаде впечатление, че ситуацията е под контрол. Въпреки това властите очевидно не са в състояние да се справят с последиците от бедствието. Назначеният от Русия ръководител на Севастопол Михаил Развожаев и контролираните от Москва медии призовават местните жители да се включат в почистването на мазута.

Цялото южно крайбрежие на Крим, включително курортните зони и защитените крайбрежни територии, също са засегнати. Според еколога Георгий Каваносян петната от мазут са достигнали до Феодосия, Судак, Алушта и Партеница. Обилно замърсяване в радиус от 2 км се забелязва в залива Капсел, близо до резервата „Нос Меганом“.

Птица, изцапана с мазут


Птица, изцапана с мазут

Хаотично и неефективно

Мазутът, изтекъл в морето, унищожава всички живи същества – на дъното трови рибите, делфините, мекотелите и планктона, на повърхността замърсява птиците.

Веднага след катастрофата доброволци в Краснодарския край и Крим започнаха да мият птиците. Според изчисленията на еколозите до 6 януари в Кубан са спасени над 5,8 хил. птици. Най-малко 1,6 хил. са загинали. Известен е случай, при който измитите птици са били пуснати по-рано и не са оцелели.

Няма точна информация за спасените и умрелите птици в Крим.

„В Херсонес десетина птици са намазани с мазут, плуват, но не могат да летят. Могат да бъдат уловени само с лодка, пише един от местните жители в чата за координация на доброволците в Севастопол. „Откриха три големи гмуркача в залива Омега. Преди това видях една омазана езерна чайка“.

Доброволците са тези, които вършат по-голямата част от работата по спасяването на животните. Те купуват за своя сметка и всичко необходимо за измиването на птиците.

В същото време защитниците на правата на животните отбелязват, че поради липсата на орнитолози и ветеринарни лекари помощта за ранените птици се оказва хаотична и неефективна. На птиците не се осигуряват необходимите условия за рехабилитация, поради което много от тях умират, след като са били измити от мазута.

Бомба със закъснител

Най-драматичното е, че основната заплаха тепърва предстои. Нови сателитни снимки показва няколко петролни петна в морето западно от Севастопол, дълги от 3,5 до 9,5 километра и широки около 1-1,5 км.

Министерството на опазването на околната среда в Украйна съобщи, че дължината на петната край бреговете на Севастопол е достигнала 15 километра, а общата площ на замърсената акватория е надхвърлила 1000 кв. км. Ако всичко това се окаже на брега, доброволците и спасителите може да не успеят да се справят.

От потъналите танкери в морето изтече „тежък“ мазут от клас М100. По данни на руското Министерство на транспорта това е първият инцидент в света, свързан с изтичане на нефтопродукти от този тип.

Особеността на този мазут е, че той се втвърдява при температури под плюс 25 градуса и не изплува на повърхността, а потъва на дъното или остава във водния стълб. Не съществуват технологии за отстраняването му от водния стълб.

Единственият начин за справяне с последиците от разлива е да се събере мазутът от бреговата линия. Тъй като катастрофата е през зимата, значително количество гориво потъна и ще започне да излиза на повърхността с наближаването на лятото, когато температурата на водата в Черно море се повиши.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036