В последния момент. Желязков ще представи България на среща в Париж за Украйна

Премиерът Росен Желязков ще участва в четвъртък в среща на върха в Париж, посветена на сигурността в Украйна. За това съобщи пресцентърът на правителството в сряда вечерта.

Новината дойде часове преди срещата, чието провеждане беше обявено седмица по-рано. Тя идва и няколко дни след като САЩ проведоха двустранни разговори с Украйна и Русия в Саудитска Арабия и обявиха, че са постигнали споразумения за спиране на военните действия в Черно море.

В сряда Свободна Европа няколко пъти попита правителствения пресцентър дали България ще участва в срещата в Париж, но до края на работния ден нямаше ясен отговор.

Основната цел на тази среща е да финализира гаранциите за сигурност на Киев, които европейските държави са готови да предложат – включително дали ще обмислят разполагането на мироопазващи войски на място в Украйна при евентуално прекратяване на войната.

Присъствието на България е важно, защото е знак за готовност тя да бъде част от европейската инициатива за гаранции за сигурността на нападнатата от Русия страна. От отделните държави зависи те да бъдат активни в тази подкрепа.

Срещата по покана на френския президент Еманюел Макрон е третата подобна от началото на март насам. Серията от разговори започна по инициатива на Великобритания и Франция с идеята Европа да гарантира, че евентуалният мир в Украйна ще бъде справедлив.

Това се случва на фона на усилията на новата администрация в САЩ за прекратяване на войната чрез двустранни преговори с Украйна и Русия. Подходът на американския президент Доналд Тръмп по темата предизвика опасения, че САЩ може да отстъпят от подкрепата си за Киев и да се опитат да договорят сделка за мир, която да е неизгодна за Украйна.

В отговор европейските лидери казаха, че ще формират „коалиция на желаещите“ страни, които искат справедлив мир за Киев.

България не беше поканена на първата от тези срещи, която се проведе на 2 март в Лондон. След нея представителите на 18-те присъстващи страни предложиха конкретен план от четири точки, който да осигури възможно най-добрите условия за Украйна и да гарантира дългосрочен мир в страната и Европа.

Предложенията включват продължаване на военната помощ за Украйна и икономическия натиск върху Русия, изпращане на мироопазващи сили на украинска територия и др.

Желязков се включи във втората такава среща, която се проведе онлайн на 15 март по покана на британския премиер Киър Стармър.

На разговорите в Париж в четвъртък се очаква да бъдат представени повече от 30 държави.

В навечерието на срещата Макрон разговаря с украинския президент Володимир Зеленски и обеща допълнителна военна помощ за Киев в размер на 2 млрд. евро.

Пълномащабната инвазия на Русия срещу Украйна продължава вече повече от три години. България подкрепя Киев с военна и хуманитарна помощ още от началото на войната през 2022 г. съгласно решения на българските парламенти и правителства. Тази позиция не е променяна.

Инициативата за „коалиция на желаещите“ започна след среща между Тръмп и Зеленски в Белия дом в края на февруари, която прерасна в остър спор. Той предизвика спешна среща на европейските лидери.

На този фон Желязков най-напред изрази категорична подкрепа за Украйна. Президентът Румен Радев и представители на управляващото мнозинство, което стои зад кабинета, нарекоха това „губеща позиция“. Впоследствие правителството каза, че няма да избира между позициите на ЕС и САЩ по отношение на Украйна.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036