Икономиката на София е доминираща в страната. Брутният вътрешен продукт е над 51 млрд. и съставлява 42,8% от икономиката на България. Това е пет пъти повече от икономиката на втората по големина област у нас Пловдив и седем пъти повече от икономиката на област Варна. Данните са от новия ни доклад на Sofia Investment Agency „Икономически и инвестиционен профил на София 2022 г., изготвен от Института за пазарна икономика.
Според анализа столичната икономика бързо преодолява последиците от пандемията и задържа тенденцията за прилив на население, привличане на таланти и работна сила от цялата страна с много по-добрите възможности за образование и реализация на пазара на труда. Брутният вътрешен продукт на човек от населението достига 38,9 хил. лв., което е над 2,2 пъти над средното за страната. За период от три години (2017-2020 г.) брутният вътрешен продукт на човек от населението в София отчита ръст от близо 26% спрямо ръст от 19% за цялата страна.
София изпреварва чувствително всички други икономически центрове в България като резултат от пълната си доминация в сферата на услугите, чиято брутна добавена стойност е над 38 млрд. лв. или над 86% от добавената стойност в столичната икономика. Брутната добавена стойност в индустрията достига над 6 млрд. лв. и носи останалите близо 14% от добавената стойност в икономиката. Така столицата допринася за ¼ от добавената стойност на индустрията и над ½ от добавената стойност на услугите в България.
Икономическият профил на София се допълва от силното развитие на широката периферия на столицата. Множество индустриални предприятия и логистични бази са разположени на територията на съседни и/или близки общини. Добавената стойност на индустрията в София (област) достига близо 2 млрд. лв., които се формират предимно от дейността на добивните и преработващите предприятия в Средногорието и на промишлените предприятия в индустриални зони като Божурище, Костинброд и др. Силната индустрия в периферията на София, както и всекидневните пътувания на множество работници от съседните населени места към столицата подкрепят тезата, че икономиката на София следва да се разглежда като инвестиционна дестинация, която обхваща по-широка територия от тази на Столична община.
Още ключови данни
През 2021 г. икономиката на София отчита сериозен ръст и нетните приходи от продажби на нефинансовите предприятия достигат близо 171 млрд. лв. – ръст от 22,6% спрямо 2020 г.
Увеличението на приходите на столичните компании се наблюдава в почти всички сектори, като търговията, енергетиката и дигиталните услуги имат най-голям принос през 2021 г.
Общо стойността на произведената продукция от предприятията в София достига 81 млрд. лв., като се отчита ръст от 7% през 2021 г.
Водещите сектори в София са търговията – 20% от продукцията на предприятията (8,5 млрд. лв. добавена стойност) и информационните и комуникационните технологии – 17% (8,3 млрд. лв. добавена стойност).
Дигиталният сектор отчита ръст за поредна година и постоянно увеличава своя дял. В следващите години ИКТ секторът се очаква да стане този с най-голям принос за добавената стойност на предприятията в града.
Строителството е на трето място в икономиката на София с 13% от произведената продукция. Това е и единственият сектор в столицата със сериозен спад в продукцията и приходите от продажби за 2021 г. – спад от порядъка на 25%.
Добавената стойност на професионалните дейности достига 3 млрд. лв., като секторът също е повлиян от дигиталната сфера и по-конкретно от развитието на аутсорсинг индустрията в София.
През 2021 г. продължава тенденцията към централизация на все по-голяма част от износа на България в столицата, като тя отговаря за 42 милиарда от общо 103 милиарда лева изнесени стоки и услуги през годината. Водещи в износа са дейности в Търговия и ремонт, ИКТ, Преработваща промишленост, Енергетика и Транспорт, складиране и площи.
Столицата е областта с най-висок дял на висшистите – над 40% от населението на областта е с висше образование
Брутното месечно възнаграждение на наетите в столицата за първи път надхвърля 2 000 лева. Заплатите в София са значително над средните във всички отрасли на местната икономика. Очаквано лидер е ИКТ секторът, в който през 2021 г. възнаграждението вече надхвърля 4 000 лева средно месечно, следвано от финансите и професионалните дейности (2 600 лева), както и държавното управление (2 400 лева).
Според “Икономически и инвестиционен профил на София 2022” столицата е и център на инвестиционната дейност в страната. През 2021 г. тя концентрира в себе си 14,7 от общо 28,2 милиарда евро чуждестранни инвестиции. Съпоставени с броя на населението, чуждите капитали в София достигат 11,2 хиляди евро на човек от населението, на фона на 4,1 хиляди евро средно за страната.