Снимка: Andrey Rudakov, Bloomberg |
„Газпром Експорт“ не може да се ангажира с дата за допълнителни доставки през електронната си платформа за търговия, пише руската информационна агенция ТАСС, позовавайки се на изявление на директора на компанията Елена Бурмистрова.
Едно е сигурно обаче – подобни продажби няма да има през тази седмица (8-12 ноември). На сайта на „Газпром Експорт“ е видно, че през следващите дни не са предвидени никакви количества за спот пазарите в Европа. Реално търгове не е имало от средата на октомври, когато обаче са продавани количества газ с доставка през 2023 година.
Последните търгове в платформата с доставка през последното тримесечие на 2021 година са реализирани в началото на август, става ясно още от справката. От началото на годината през електронната платформа на компанията са реализирани 7,4 млрд. куб. метра газ с доставка през 2021 година.
Вече повече два месеца цените на газа в Европа достигат рекорди на фона на ограничените доставки и незапълнените газохранилища. Пазарите могат да се успокоят, ако Русия увеличи доставките си – именно чрез спотови продажби. Това мнение застъпва и вицепремиерът и бивш министър на енергетиката Александър Новак по време на среща с руския президент Владимир Путин, провела се в началото на октомври.
Тогава Путин бе категоричен, че Русия може да даде още газ на Европа, но когато бъдат запълнени газохранилищата на руска територия, за да не пострадат интересите на руските потребители.
Според ТАСС към края на октомври в руските газохранилища са нагнетени почти 73 млрд. куб. метра природен газ и кампанията приключва на 8 ноември. Очакванията бяха, че от тази дата и „Газпром“ ще започне да предлага допълнителни количества газ за Европа. В края на октомври Путин нареди на директора на „Газпром“ Алексей Милер след 8 ноември компанията да започне да нагнетява газ и в европейските съоръжения, които са под неин контрол.
Електронната платформа за търговия с газ на „Газпром Експорт“ заработи в края на септември 2018 година и през нея се доставят допълнителни количества към дългосрочните и средносрочните договори, чрез които европейските клиенти получават руския природен газ.
През миналата година през тази платформа са доставени 27 млрд. куб. метра, а по договори – общо – 175 млрд. куб. метра.
източник https://www.investor.bg/…………