ГЕРБ и ДПС обезмислиха преференциите на вота за депутати, евродепутати и общински съветници

Правната комисия обезсмисли преференциите на изборите за депутати, евродепутати и общински съветници. Промяната в Изборния кодекс беше приета окончателно от правната комисия снощи след 9-часово заседание и ще бъде гласувана днес от Народното събрание. Според приетите текстове кандидат от листата може да измести друг, само ако събере толкова преференции, колкото са необходими за влизането на един депутат, евродепутат или съветник. Така за пренареждане на листата ще са необходими поне 100 000 гласа.

Предложението беше на ДПС и беше прието с гласовете на депутатите от ГЕРБ, „Обединените патриоти“, ДПС и „Воля“, а БСП гласуваха „против“.

Депутатите одобриха и предложението на ДПС номерата на партиите в бюлетините да останат. Партиите обаче ще са с номера от 1 до 100, а кандидатите ще започват от 101, за да се избегне феномена „15/15“, при който избирателите гласуват с преференция за кандидата, който е под същия номер като този на партията.

Депутатите приеха и предложението да отпадне забраната за публикуване на резултати от социологически проучвания в деня за размисъл и в деня на изборите. Предложението беше прието с гласовете на ГЕРБ и „Воля“.

Предложението на „Воля“ да има камери за видеонаблюдение в изборните секции не беше прието.

Комисията отхвърли и предложенията на ДПС да отпадне „изискването за уседналост“ на местните избори, ограничението за разкриване на максимум 35 изборни секции в страни извън ЕС, както и забраната за предизборна агитация на език, различен от българския.

Беше приета и промяната, според която ако Върховният административен съд отмени решение на ЦИК, Комисията е задължена да вземе ново решение, но с гласовете на половината плюс един от членовете ѝ, а не с мнозинство от 2/3.

Същото ще важи и за обжалвани решения на районните избирателни комисии. Промяната беше обяснена от председателя на комисията Данаил Кирилов от ГЕРБ с това, че досегашното изискване спъвало работата на ЦИК.

Остава изискването едно кметство да има 350 души, за да избира самостоятелно кмет. Предложението да се намали изискването на 150 души отпадна.

Депутатите отхвърлиха предложението на БСП за избор на нова Централна избирателна комисия.

Отхвърлено бе и предложението във всяка секция да има камери, които да предават онлайн през целия изборен ден. Идеята камерите да се включват само при броенето на бюлетините също не беше прието.

Протест пред Народното събрание ще посрещне тази сутрин пристигащите на работа депутати след вчерашното решение на правната комисия, обезсмислила преференциалното гласуване за кандидати за депутати, евродепутати и общински съветници.

„Призоваваме всеки, който не желае правото му да гласува за предпочитан от него политически представител да бъде заличено, да протестира. ГЕРБ се съюзи открито с ДПС срещу свободния избор на гражданите, а т. нар. патриоти са обикновени фигуранти в заговора срещу избирателите. Трябва да ги спрем! Да излезем и да защитим възможността да избираме най-достойните кандидати“, се казва в призива за протеста в страницата му във Фейсбук.