Ще има не само втора вълна, но и трета, четвърта, може би дори да има и осма вълна на коронавируса, предупреждават учените от германския институт „Роберт Кох“, цитирани от Дойче веле.
Това, че сега случаите на зараза са намалели силно, не означава, че през есента и зимата не ни очаква нов взрив от епидемията. “По-голямата част от населението все още няма имунна защита срещу SARS-CoV-2. Затова трябва да се очаква, че ще има нова вълна от COVID-19”, смятат експертите.
Повечето вирусолози са единодушни, че през есента може да се очаква повишаване на броя на новоинфектираните с COVID-19. “Много вируси, които причиняват тежки заболявания на дихателните пътища, се разпространяват по-слабо през лятото”, категорични са от “Роберт Кох”. Те обаче не се наемат да дадат категоричен отговор дали новият коронавирус също ще се проявява като сезонен. Учените все пак предполагат, че ниските температури облагодетелстват разпространението му.
– Рязък ръст отбеляза броят на новозаразените в Северна Македония. През изминалото денонощие броят на далите положителен тест за коронавирус в югозападната ни съседка са 177 души, съобщи МИА, цитирана от БГНЕС. Най-много са болните в Скопие – 105 души. От началото на пандемията в страната са регистрирани 2 787 заболели от COVID-19, като в момента 1 009 от случаите са активни.
– Регионалното правителство на източната испанска провинция Арагон беше осъдено, защото не е осигурило защитни средства на медиците, лекуващи болни от коронавируса. Съдът реши, че властите са застрашили здравето и живота на здравните работници и разпореди всички обществени и частни медицински заведения да бъдат снабдени с необходимото оборудване.
Това е първата подобна присъда в Испания, една от най-засегнатите от пандемията страни. Един от всеки пет души с коронавирус е лекар или медицинска сестра, а над 60 медицински професионалисти са станали жертви на заразата. В присъдата обаче не се споменават финансови компенсации за пострадалите или наказания за отговорните.
– Гръцки хотели ще предлагат безплатен тест за коронавирус на всичките гости, предаде кореспондентът на БНР в страната. Туроператорите се хвалят, че ежедневно се увеличават резервациите за чуждестранни туристи, които имат намерение да почиват в страната през юли и август. Интерес имало също към наемане на яхти, което клиентите считат като по-безопасен начин да ограничаване на контакти през лятото.
Луксозните сезонни хотели, които вече имат достатъчно резервации, съобщават, че започват настаняване на туристи от началото на юли при нови условия. Заедно с измерване на температурата при всяко влизане в хотела, гостите ще се подлагат безплатно на тест за коронавирус.
Туристическият сезон в Гърция ще стартира от 15 юни, когато страната отваря границите за много държави, сред които и България.
От утре таверните в страната ще приемат клиенти и в затворените зали. Започват работа и ресторантите към хотелите.
– ЕК призова държавите-членки на ЕС да премахнат до края на юни всички ограничения по границите си, въведени заради коронавируса. Това обяви еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон пред тв канала „Юронюз“. „Много близо сме до момента, в който трябва да премахнем всички ограничения и проверки по вътрешните граници“, заяви тя. „Ще предложа държавите-членки да отменят всички проверки по вътрешните граници възможно най-скоро. Смятам, че подходящата дата трябва да бъде края на юни“, добави Йохансон.
Министрите на вътрешните работи от ЕС обсъждат днес отварянето на външните и вътрешните граници на Европейския съюз преди началото на летния туристически сезон, предаде БНТ. Всяка страна ще сподели кога смята да премахне контрола по границите си. Въпреки призивите на ЕК за по-голяма координация между държавите-членки на ЕК, досега решенията се взимат частично и на национално ниво.
Голямата част от държавите вече обявиха, че планират да отворят границите си след 15 юни. Италия вече направи това на 3 юни. От днес се възстановява свободното движение между Чехия, Австрия и Унгария.
– Бразилия изпревари Италия по брой на починалите от коронавируса, съобщи Би Би Си. Местните власти обявиха, че през последните 24 часа са регистрирани 1473 смъртни случая, свързани с COVID-19. Починалите от заразата в страната вече са общо над 34 000 души и има повече от 580 000 потвърдени заразени.
На фона на влошаващите се числа бразилското правителство спря да ги публикува редовно. Последните данни за разпространението на инфекцията в страната бяха съобщени само в централните информационни емисии, което наблюдателите оценяват като „повече от случайно съвпадение“.
– Същевременно във Франция здравните работници излязоха на протест с искания за повишаване на заплатите и по-добри условия на труд. Те напуснаха работните си места и демонстрираха пред много болници в страната.
Лекари и сестри казват, че епидемията от коронавирус е извадила на повърхността „сериозни проблеми, които здравеопазването във Франция има от години“. Те искат да не се закриват повече болници, да бъде изработен план за наемането на нови здравни работници и да има по-голям бюджет за здравеопазване.
– В Турция пък бяха възобновени вътрешните полети и бяха отворени големите пазари, но от полунощ днес до полунощ в неделя се въвежда забрана за излизане от домовете в 15 провинции. Целта е да се спре коронавирусната инфекция, която до момента е отнела живота на 4600 души в южната ни съседка. Пълната карантина ще важи за големите градове Анкара, Истанбул, Измир.
За удобство на гражданите днес всички магазини ще работят до 23 часа местно време. По време на карантината отворени ще бъдат само пекарните, а ресторантите ще могат да доставят храна по домовете.
– Общият брой на инфектираните с коронавируса в глобален мащаб вече е 6 640 960 души, а жертвите са 391 285, сочат актуалните данни на университета „Джонс Хопкинс“. Най-много са болните в САЩ – над 1,8 млн. души. Там има и най-много починали от COVID-19 – повече от 108 хиляди.