Гешев повече няма да е прокурор, ще се превърне ли в политически лидер?

Гешев повече няма да е прокурор, ще се превърне ли в политически лидер?

Отстраненият главен прокурор 1 Иван Гешев обяви, че подава оставка като прокурор, но ще продължи да се бори с политически средства за българския народ. В обръщението той постави акцент и върху начина, по който е бил отстранен.

„Въпросите са два. Първият е дали ВСС, който е с изтекъл мандат, е компетентен орган да предприеме толкова сериозна мярка, като отстраняването на главния прокурор предсрочно. Вторият въпрос е от кой момент, след като е подписан указът, Гешев престава да бъде главен прокурор. През 90-те години е имало подобен спор. Обнародването в Държавен вестник има оповестително действие, а не е предпоставка, за да влезе указът на президента в сила“, коментира преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова в „България сутрин“.

Още по темата

19 юни 2023 20:26

9

19 юни 2023 18:58

19

19 юни 2023 11:32

314

По думите й част от юристите гледат на указите на президента като на актове на Народното събрание, като закони, които се нуждаят от обнародване.

„Когато законът бе променен преди месец, бе уреден редът, по който да бъде предсрочно отстранен главният прокурор, намали се броят на гласовете, с които това може да се реализира. Освен въпроса кой е компетентният орган да избере, възниква и друг въпрос – какви правомощия има изпълняващият функцията главен прокурор. Проблемът дали те са легитимни да изберат този орган, ще продължава да тегне предвид заявката, че първо ще променят Конституцията, Закона за съдебната власт и едва тогава нов състав на ВСС ще избере новия главен прокурор“, каза още доц. Киселова.

Пред Bulgaria ON AIR политологът доц. Татяна Буруджиева заяви, че ако човек иска да бъде революционер, трябва да бъде такъв.

„Гешев не е разбрал, че с политически средства докато е главен прокурор, не може да действа. Не е разбрал, че в политиката с революционни средства не се действа. Не може да искаш да станеш част от „политическия боклук“. Когато си решил да правиш политически проект, най-коректното е да каже: Хора излизам, правя политически проект, имам такива каузи, ще защитавам интересите на хората. Тогава няма да се питаме за какво става дума“, коментира тя.

„Всичките тези опити приключват по един и същи начин. Това е практическо доказателство, че това не е най-добрият начин на контакт с избирателите. Призовавам да се работи с уважение това, което представляват хората и техните интереси на езиково равнище“, смята доц. Буруджиева.

Запитана доколко би бил успешен политически проект, изграден от бившия главен прокурор, доц. Наталия Киселова отговори, че не се наблюдава изобретателност в участниците в българския политически живот.

„Търсят модели, които са някъде изпробвани. Да се облечеш с наметалото на антикорупционен водач е смело начинание и това сигурно в част от хората ще предизвика сериозна симпатия. Проблемът е, че например в Италия тези, които са се борили с корупцията и организираната престъпност и са разкрили същината на срастването на мафиотската структура на държавата, или са платили с живота си, или са влезли в политиката“, посочи тя.

„Когато се прави такъв тип организация, лидерство и имидж трябва да се започне от национални избори. На местни избори всичко ще се размие, участието му може да бъде силно, когато лично си взел участие в една битка“, изтъкна доц. Буруджиева.

Гледайте видеото с целия разговор.

https://www.dnes.bg/