Главчев: Българската православна църква е една и неделима

„Позицията на Министерския съвет е константна. Българската православна църква е една и неделима, като нейното единство е от особена важност за обществото ни. При съобразяване на принципите на правовата държава и разделението на властите, решението на въпроса с двете регистрирани православни църкви е от компетенциите на Народното събрание”, заяви служебният премиер Димитър Главчев по време на изслушване в пленарна зала.

Главчев се изказа по въпроса с делото по вписване на Българската православна старостилна църква и предприетите мерки от страна на държавата и правителството. Решението на Конституционния съд е от 16 декември, с което се разрешава регистрацията й.

Главчев приветства усилията на народните представители в тази посока и каза, че вярва, че с общи усилия ще мое да се подобри законодателната уредба и да не се допуска разединение в Българската православна църква.

Премиерът припомни хронологията на делото и изтъкна, че решението на Европейския съд по правата на човека – разгледано от тричленен състав, е постановило единодушно, че са нарушени текстове, свързани със свобода на мисълта, съвестта и религията от Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи.

Главчев посочи, че Европейският съд по правата на човека констатира системен проблем във връзка със свободата на религиите в България с позоваване на член 46 от Конвенцията, по силата на който договарящите страни се  задължават да изпълняват окончателно решение на съда по всяко дело, по което те са страни, като изпълнението се следи от Комитета на министрите към Съвета на Европа. По думите му са визирани нормативни и индивидуални мерки, тъй като делото разкрива системен проблем, който вече е давал основание за осъдителни решения срещу България.

Комитетът на министрите изисква бързо приемане на съответните законови промени или привеждане на съдебната практика в съответствие с решението на Европейския съд по правата на човека, добави Главчев. Той подчерта, че дирекция „Вероизповедания“ към МС не счита, че след като е уреден статутът на традиционните вероизповедания, следва да се регистрира по съдебен ред религиозна институция, която иска да представлява православието.

По думите му през март 2024 г. въпросът за неизпълнение на решението отново е повдигнат на заседание на Комитета на министрите и Комитетът на министрите повторно е приканил съответните националните съдилища да изпълнят решението на Европейския съд по правата на човека. Той обясни, че в решението си ВКС,  се е съобразил с решението на съда в Страсбург.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase. https://www.dnes.bg/