Снимка: Bloomberg LP |
Вятърните турбини в крайбрежието се сочат като една от най-добрите възможностите за осъществяване на зеления енергиен преход. Но много шведи не харесват идеята и са по-склонни страната да заложи на ядрени централи, за да изпълни своите екологични цели, пише Politico.
„Искаме ли красиво крайбрежие, където хората искат да живеят, с фантастична туристическа индустрия, или искаме да разрушим всичко със стоманени конструкции, хеликоптери, които прелитат над главите ни, за да размразяват перките на турбините?“, коментира Ларс Бекман от дясноцентристката опозиционна Умерена партия в страната.
По време на дебат относно изграждането на два вятърни парка край Йевле Бекман коментира, че решението е не вятърната, а ядрената енергия. В момента Швеция разчита на ядрени централи за около 1/3 от потребяваната електроенергия.
Това мнение споделят много от жителите в крайбрежните зони.
Според доклад на лобистката група Swedeenergy Швеция трябва да удвои производството на електроенергия до 2045 година, за да посрещне нуждите на стоманената и други индустрии, които ще се откажат от изкопаемите горива като източник на енергия. Сегашните управляващи залагат на офшорните вятърни паркове, за да постигнат тази цел и посочват, че има огромен потенциал в тази посока.
В държави като Германия и Полша вятърните паркове в крайбрежните зони са решение на редица проблеми, които турбините предизвикват на сушата. Но в Швеция най-обещаващите места за разполагане на парковете са в близост до бреговете и местните общности не са особено съгласни да гледат „структури с големината на Айфеловата кула“ в морето, обяснява кметът на рибарското градче Сьоген Матс Абрахамсон.
„Това не е нещо, с което свързвате нашия град. Море, слънце, риба и скариди – ето с това асоциирате това място“, коментира той пред шведската SVT.
Новите проекти на вятърните паркове трябва да бъдат одобрени от местните власти и екологични комисии. На много места срещу тях има същата съпротива, каквато и срещу турбините по сушата – че са грозни, шумни, нарушават природните хабитати и перспективите пред туризма. Местните власти имат право на вето и много от тях анализират как да го използват, въпреки финансовите перспективи пред градовете им.
Офшорните вятърни паркове могат да имат и много голям позитивен ефект върху икономиките на малките крайбрежни градчета. Те са част от климатичните амбиции на правителството, но все повече големи компании търсят зелена електроенергия, за да намалят своя въглероден отпечатък.
Умерената партия започна атака срещу управляващите заради затваряне на ядрен реактор в Южна Швеция. Представители на управляващите партии не успяват да защитят своята позиция. Академичните среди се опасяват, че при такова противопоставяне Швеция няма да успее да изпълни климатичните цели, които си е поставила.
Случващото се в Швеция е тревожен знак какво престои в Европа, опасяват се още учените. Подобни „битки“ има и в Германия, където местните общности се изказват против вятърните паркове, защото загрозяват гледката към Алпите и ограничават развитието на туризма.
източник https://www.investor.bg/…………