Годината на семейството в Русия. Как Путин воюва срещу абортите, разводите и бездетните

След като руският президент Владимир Путин обяви 2024 г. за „година на семейството“, централната и местната власт беше подложена на натиск и ѝ се наложи да положи много допълнителни усилия, за д осъществи прищевките на президента.

Те не го разочароваха.

Стигна се до засилване на кампанията срещу абортите, нови часове по „семейни науки“ за учениците и по-строги пречки за развод. Така миналата година Русия навлезе още по-дълбоко в борбата си за „традиционни семейни ценности“.

Атаката срещу абортите

В условията на продължаваща от десетилетия демографска криза, изострена от огромните загуби в хода на войната в Украйна, Кремъл отчаяно се нуждае от бейби бум.

През първата половина на 2024 г. раждаемостта спада под нивата, наблюдавани през 1999 г. Тоа е последната година от десетилетието, което често се нарочва за период на демографския срив в Русия.

Москва отдавна използва материални стимули, за да накара гражданите да създават по-големи семейства. Миналата година тези усилия се разраснаха, като регионалните администрации запазиха парични помощи на различна стойност за майки под 24 години.

В Челябинска област например двойките студенти имат право на обезщетение в размер на милион рубли (10 000 долара), ако и мъжът, и жената учат във висше училище в региона.

Освен с „морковите“ руските държавни служители умело си служеха и с „тоягите“.

През последните месеци повече от дузина руски региони приеха закони, забраняващи „принуждаването към аборт“, с глоби до 100 000 рубли (малко под 1 000 долара). Те са налагани на лекари и работодатели, за които е установено, че са давали съвети на бременни жени.

Правозащитници предупреждават, че сега се случва точно обратното. По думите им жените, които посещават медицински клиники, за да направят аборт, сега получават съвети срещу него или установяват, че процедурата многократно се отлага под измислени предлози.

В същото време властите засилват пропагандата срещу абортите в държавните институции и в държавните университети.

През ноември 2024 г. в кината започва да се прожектира филм, който популяризира посланията срещу абортите. Той е създаден от канал, свързан с Руската православна църква. Специални прожекции бяха организирани за ученици, студенти и държавни служители.

Сега много руснаци се притесняват, че призивът на властите за „специална демографска операция“ – както го нарича Нина Останина, ръководител на Комитета за защита на семейството в Държавната дума, може един ден да доведе до фактическа забрана на абортите.

През 2024 г. законодателите предложиха да се измени законът „За основите на здравеопазването в Руската федерация“, за да се включат понятията за права „преди и след раждането“.

Властта срещу „пропагандата „без деца“

През ноември 2024 г. Държавната дума на Русия прие и закон, с който се наказва „пропагандата на бездетни деца“. Популяризирането на добродетелите на доброволната бездетност може да доведе до глоби за организации в размер до 45 000 долара и физически лица в размер до 4 000 долара.

Новият закон е подобен на приетото през 2022 г. законодателство, забраняващо „пропагандата на ЛГБТ“, което се основава на законодателството, насърчаващо „традиционните семейни ценности“ от 2013 г.

През март 2024 г. Русия добави „международното социално движение на ЛГБТ и неговите структурни единици“ – движение, което всъщност не съществува, към списъка си с екстремистки организации.

Никога развод

Докато раждаемостта намалява, разводите очевидно се увеличават. Елена Михайлова, съветник в подкрепяния от държавата Руски център за изследване на общественото мнение (ВЦИОМ), твърди, че през 2024 г. на всеки 10 нови брака ще се регистрират осем развода.

През септември 2024 г. депутат от управляващата „Единна Русия“ внесе в Държавната дума закон, който изисква от съдилищата да предоставят на съпрузите, желаещи да се разведат, тримесечен срок за помирение и задължава двойката да се консултира психологически.

Ако това стане факт, двойките ще бъдат задължени да се подложат на „превъзпитание“ и в случаите, в които имат непълнолетни деца или когато единият съпруг иска да запази брака, а другият не иска.

Тази част от законопроекта изглежда особено застрашителна за жертвите на домашно насилие, което продължава да е широко разпространено в Русия и беше частично декриминализирано през 2017 г.

Според проучване на Консорциума на женските неправителствени организации през 2022-2023 г. най-малко 2284 жени са починали от домашно насилие, като 93% от тях са убити от партньорите си.

Патриотизмът на първо място

Междувременно стремежът към „традиционни семейни ценности“ си проправя път в руските класни стаи.

От септември 2024 г. в училищата е въведен нов предмет – „Семейни науки“, чиято задача е да научи децата, че „семейството е основата на всяка държава“.

Данните обаче показват, че руснаците не са готови да хвърлят предпазливостта на вятъра, когато става въпрос за семейно планиране. Според бизнес всекидневника „Ведомости“ през първата половина на 2024 г. руснаците са се стекли в аптеките, за да купуват контрацептиви, като са похарчили 19,3 млрд. рубли (около 177 млн. долара) – рекорд за последните пет години.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036