Всяка година на 30 ноември честваме паметта на свети апостол Андрей Първозвани. Денят се нарича Андреевден.
Апостол Андрей е наречен Първозвани, понеже първи от апостолите бил повикан от Иисус Христос да тръгне след Него и да бъде Негов ученик. От младини той жадувал за божествената истина и когато свети Йоан Кръстител започнал да проповядва и да кръщава с покайно кръщение, Андрей станал негов ученик. Той бил на брега на река Йордан, когато Кръстителят посочил на народа минаващия Исус и казал: „Ето Агнеца Божи, Който взима върху Си греха на света!“.
Като чули тези думи, Андрей и още един от Йоановите ученици тръгнали след Спасителя и останали с Него целия ден. А после Андрей отишъл при брата си Симон (Петър) и му съобщил радостната вест: „Намерихме Месия (т.е. Христос, Помазаника)“. И го довел при Христос.
Двамата братя обаче продължили своя предишен живот на рибари. Те били родом от Витсаида, недалече от северния бряг на Генисаретското езеро. Там по-късно Спасителят ги видял и им казал: „Вървете след Мене и Аз ще ви направя ловци на човеци“. Оттогава те навсякъде вървели след Него и станали свидетели на Неговата проповед, на чудесата, смъртта и възкресението Му.
След Възнесението на Христос и слизането на Светия Дух над апостолите на Петдесетница всички апостоли отишли по разни страни да проповядват Божието слово. Апостол Андрей се отправил към северните области. Пътувал предимно по крайбрежието и през редица малоазийски градове стигнал до Византион (после Константинопол). Нататък минал по нашите брегове на Черно море и отишъл към Северното Черноморие, обитавано от скитите (днешна Румъния и Украйна).
Според друго предание е проповядвал и в град Патра в Северен Пелопонес, Гърция. Както и другите апостоли, свети Андрей посветил целия си живот на проповедта на християнството и спечелил множество последователи на Христос. Завършил живота си мъченически.
Традици и обичаи за Андреевден
По знаците на деня предците ни са правили гадания каква ще бъде зимата и реколтата догодина:
– ако времето е добро – през зимата няма да има сняг или слана;
– ако прозорците навън са замръзнали, зимата ще бъде студена;
– ако има светещ ореол около луната, това вещае по-добро време;
– ако ледът на реката е тъмен – през лятото ще има добра реколта.
На този ден предците ни са се събирали до реки и езера, за да слушат шума на водата. Ако водата е тиха, това означава, че няма да има снежни бури и студено време през зимата. Смята се също, че сънищата на този ден са пророчески.
На църковния празник 30 ноември не можете да ругаете, да използвате нецензурни думи, както и да разпространявате клюки. Църквата не одобрява завистта, алчността, мързела и отчаянието. Не можете да обиждате хора и животни, да отказвате помощ или да вършите тежка домакинска работа.
Според народните обичаи на този ден не бива да шиете, плетете, бродирате и правите други ръкоделия – смята се, че по този начин можете да оплетете мрежите на св. Андрей Първозвани и светецът да изпадне в немилост към вас.
На иконите св. Андрей Първозвани е изобразен разпнат или до кръст. Светецът е почитан като покровител на рибарите и моряците – според легендата той веднъж със силата на молитвата възкресил четиридесет удавници, свои бъдещи ученици, които се отправили към него.
На православния празник се отправят молитви към Свети Андрей с молби за защита от врагове и природни бедствия, изцеление от различни болести, укрепване на вярата, успешен брак, запазване на брака и благополучие на децата.
По традиция на Андреевден се слага богата трапеза, но с постни ястия. На Андреевден по традиция момичетата гадаят за своя годеник, въпреки че църквата не одобрява гадаенето.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com