Деканът на Юридическия факултет проф. Даниел Вълчев каза в интервю за БНР, че държавният глава Румен Радев в момента е най-силната фигура и е способен да направи нов политически проект, който да има двуцифрено число на процента подкрепа със самото си излизане.
„Ако г-н Радев ще излиза на партийния терен за парламентарни избори, когато и да е това, той трябва да го направи лично. Нищо друго не би имало съизмерим ефект от този, който би имало неговото лично явяване“, уточни бившият министър на образованието.
Проф. Вълчев е на мнение, че Пеевски надмогва другите с това, че „се опитва да си представи играта няколко хода напред, а другите не показват тази възможност”.
„Нормален човек не бил ли се сетил, че в такава ситуация, каквато тя изглежда в момента, президентът да назначава правителство, което е по замисъл непартийно, това е по-скоро добра идея. Как може да ти дойде на ума да го махнеш, защото не харесваш конкретния президент. Нали след няколко години няма да е този президент, така ли се управлява държава? Затова казвам, че когато не можеш да предвидиш какво ще се случи в обществото и в политическата му част два-три хода напред, ти си осъден на ето такова лутане“.
По думите на Даниел Вълчев в годините, в които управлява, Бойко Борисов е създал „впечатление, че естествените йерархии в професиите, в моралните измерения на един човек нямат почти никакво значение, ако този човек трябва да заеме един пост”.
„Помните министри, назначени след среща на едно кръстовище. Показва демонстрацията, че властта ти дава възможност да правиш всичко, което искаш, без никакво значение какво е миналото на един човек, как той се е развивал и дали има някаква естествена тежест. Това нещо се възпроизведе в почти всички области на живота в страната и сме я докарали до това, че особено по-младите вече са убедени в това, че всеки – независимо дали има образование, някакъв интелектуален капацитет, морални ориентири и т.н. може да стане абсолютно всичко, което обезсмисля идеята на йерархиите и образованието. Това е голяма беля и не знам как ще я оправяме с годините“.
Деканът на Юридическия факултет на на мнение, че Борисов иска да се еманципира от Пеевски, но не е ясно дали има шанс да го направи.
„Той напътва към едно неестествено от политическа гледна точка сътрудничество – между първата и втората политическа сила – това е т.нар. голяма коалиция, което е много труден политически съюз, но той настоява тъкмо на това, защото му се вижда легитимиращо вероятно от определена гледна точка. Г-н Пеевски пък е във фактическа изолация, така че за него е ключово важно да бъде припознат. Допускам, че партиите са свършили и парите и не им се ходи много на избори“.
Обявявайки себе си за бъдещ премиер, Борисов прилага двойна хитрост, като заявява на всички, които биха му били партньори, че е незаобиколим и никой няма да може да му вземе партията, т.е. „няма да има ГЕРБ-Ново начало“, а на ПП-ДБ им казва, че би могъл и да отстъпи, а те да си го припишат като голяма заслуга пред техните избиратели.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase