Дания ще снабдява Германия с ток от изкуствен енергиен остров

Дания ще снабдява Германия с ток от изкуствен енергиен остров

Илюстрация: Danish Energy Agency

Дания възнамерява в бъдеще да доставя на Германия вятърна енергия от изкуствен енергиен остров в Северно море. Търсенето на възобновяема енергия ще се увеличи значително в Германия, казва датският енергиен министър Дан Йоргенсен в интервю за Spiegel.

Германското правителство си бе поставило амбициозна цел с намерението да намали емисиите на парникови газове с 65% до 2030 г. в сравнение с 1990 г. „Германия ще се нуждае от всичко, което може да получи по отношение на възобновяемата енергия“, казва Йоргенсен.

Правителството в Копенхаген възнамерява да построи изкуствен остров със стотици вятърни турбини край бреговете на Северно море. Балтийският остров Борнхолм трябва да се превърне в център за разпределение на електроенергия от възобновяеми източници.

Съобщава се, че министерството на Йоргенсен и Федералното министерство на икономиката на Германия са създали работна група, която да проучи начините за съвместна работа.

С двата така наречени енергийни острова „започва нова ера на вятърната енергия“, казва Йоргенсен. Островният проект е най-големият инфраструктурен проект в историята на Дания, а разходите се оценяват на около 28 млрд. евро.

Очаква се производството на ток да започне от 2033 г. нататък. Дания обяви в края на 2020 г., че ще прекрати производството на нефт и газ в Северно море до 2050 г.

Планът предвижда създаването на изкуствен остров в Северно море, който ще служи като център за офшорни вятърни паркове с капацитет 3 GW, който може да бъде разширен в бъдеще до 10 GW.

Енергийният остров в Балтийско море ще бъде Борнхолм, а електротехническите съоръжения на острова ще служат като център за офшорни вятърни паркове край брега с капацитет 2 GW.

Дания има дълга история на използване на силните ветрове от морето за производството на електроенергия. Страната построи първата в света вятърна електроцентрала през 1991 г., а датският законодател реши да надгради споразумението за климата от 22 юни 2020 г. със строителството на два енергийни острова.

източник https://www.investor.bg/…………