Дацов: Може да приемем еврото и със служебен кабинет

Дацов: Може да приемем еврото и със служебен кабинет

Двете най-големи политически цели пред България са пълноправно членство в Шенген и присъединяване в еврозоната – когато те не бъдат спазени може да говорим за политически провал. Често се твърди, че има нужда от стабилно редовно праавителство с дългосрочна визия, при което страната да приеме еврото. Но е напълно възможно България да влезе в еврозоната под управлението на служебно правителство, тъй като то е пречка само когато една държава е в предварителния режим на влизане, а България отдавна го е преминала, това коментира Любомир Дацов, член на Фискалния съвет и бивш заместник-министър на финансите, в предаването „Светът е бизнес“ с водещ Ивайло Лаков.

Финансовата ситуация на волатилност на пазарите във Франция, причинена от изборите в страната, по-скоро няма да се отрази на България, тъй като макро данните не предполагат такъв сценарии, каза Дацов. Той допълни, че традиционните икономически двигатели Германия и Нидерландия са държавите в ЕС, които се представят по-слабо, като това се дължи на ценовият шок на енергията, който се отрази главно на индустрията.

Гостът смята, че политическата нестабилност в България не вреди на моментното състояние на страната, а по-скоро на бъдещето ѝ развитие. Икономическите данни у нас показват изключително добро представяне на икономиката на фона на политическата турбуленция. Той допълни, че служебните правителства дават достатъчно добра рамка за функциониране на бизнеса, като едновременно не страдат от някои от проблемите на редовните правителства.

„Това, че сме член на ЕС в момента ни спасява. Огромният европейски пазар е отворен към нас и функционира. Ако бяхме малка и затворена икономика, това (политическата криза) щеше да има огромно значение, но в момента няма никакво значение и няма разлика между служебно и редовно правителство.“

Гостът обясни, че служебните правителства се отразяват и по-леко върху бизнеса, заради краткото им управление.

„Всяко едно служебно правителство представлява глътка въздух за бизнеса и автоматично след служебното правителство подобряват се икономическите показатели и показателите на бюджета и публичната система.“

Гостът не очаква да се изпълни бюджетната рамка, заложена в бюджета, както и макропоказателите и приходите в него. Той очаква дефицитът да е в рамките на 3% (за да отговаря на критериите на еврозоната). Той допълни, че икономическата активност отбелязва изключително силно второ тримесечие на тази година. Поредното изместване на датата за присъединяване в еврозоната, според госта е провал.

„България няма по-голяма политическа цел в момента. Това са двете – Шенген и еврозоната. И когато не бъдат постигнати целите в датите, които сме заложили се нарича политически провал.“

Той не смята, че има проблем България да се присъедини към еврозоната, докато е управлявана от служебно правителство.

„В еврозоната се влиза автоматично, когато ти устойчиво изпълняваш критериите си никой не може да те спре. Политическата бариера съществува, когато си в предварителния режим на влизане. Самото влизане в системата е автоматично.“

Около появилите се теории, че забавянето на приемане на еврото е умишлено и с цел да бъдат изпрани огромните количества недекларирани средства, гостът смята, че това не е така и че обемът на тези пари не е толкова голям, за колкото се спекулира. Той допълни, че такива средства все пак най-вероятно са налични, като те оказват влияние в ръстовете на имотния пазар и цените в сектора на земеделието.

Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/