Реалният бизнес изпитва трудности и очевидно се влошават условията за инвестиране у нас. Дори български предприемачи започват да изнасят капиталите извън страната. Това е констатация и на БНБ. Лошата е, че тази истерия, която се вихри в държавата, в никакъв случай не помага на бизнеса. Това каза председателят на Българска търговско-промишлена палата (БТПП) Красимир Дачев в студиото на „Денят ON AIR“.
По думите му бизнесът иска устойчивост и спокойствие.
„Истерията е на всички нива, износът започва устойчиво да върви надолу, вносът устойчиво да върви надолу. НСИ отчита много по-малко сгради, въведени в експлоатация, което означава, че това е тенденция. НСИ казва, че икономиката е спряла да расте, с изключение на туризма и ако не е Украйна – ние ще бъдем хептен зле. Страната спасява голяма част от износа“, допълни Дачев в ефира на Bulgaria ON AIR.
Самият той пък е отписал ПВУ-то.
„Виждам, че секторът „Дърводобив“ се развива равно увеличителна всяка година и ние инвестираме. Обаче от 5 години той тръгва надолу. Няма политическа воля да се управлява процесът. Това е възстановяем ресурс, който 80% принадлежи на държавите и общините, а държавата получава 0,8% от БВП от горите. Има европейски държави, които са с по-малко гори и получават 20% от БВП от горите. Нашите гори се използват за популизъм, за горене, за купуване на гласове“, подчерта председателят на БТПП.
Той поясни, че горите не се почистват и не се обработват.
„Не се взимат решения с предвидим край, взимат се решения от днес за утре. Всеки ден се променят решения, свързани с икономиката, с обществото. Виждате, че обществото вече няма търпимост – никой не търпи другия, никой не търпи друго мнение. Девалвация на всички ценности. Очевидно, че се взимат мерки за пияните шофьори, неизбежно, но тази истерия, която започна в парламента, вече е между населението“, добави Красимир Дачев.
Според него обществото вече не вярва на никого и заради това се стига до саморазправи: „Това е началото на края и е изключително опасна тенденция.“
„За да има чужди инвестиции, трябва да има български – от 100% инвестиции в страната чуждестранните са 9-10%, другите са български. Сега идват изборите и някой иска да се направи на красив. Няма предвидимост за предприемачите, няма последователност, много е трудно“, възмути се той.