Снимка: БГНЕС |
„В културата една част от музейни работници, библиотекари, читалищни дейци започват да взимат минимална работна заплата. В Държавния архив, където се съхранява цялата българска памет, шефове на отдели вземат колкото чистачката. Извинявайте, ама това е срамна работа“. Този цитат от интервю на Тома Биков по БНР предизвика реакция от страна на служители в Държавна агенция „Архиви“.
Инициативен комитет на служителите в агенцията поиска право на отговор, в което да изясни обстоятелствата, които дават реална представа за състоянието на архивната система.
1. Средната заплата в Държавна агенция „Архиви“ за експертните длъжности е 1379 лв., а за специалистите 1245 лв. бруто. Нивото на трудовите възнаграждения е крайно ниско и обидно за високата квалификация на служителите. Те са на това равнище след последното увеличение от месец декември 2022 г., в размер на 10%. Това е крайно недостатъчно, за да се компенсират както високите изисквания към професията, така и значителната инфлация и скок на цените от последните две години. Това води до напускането на голям брой квалифицирани експерти и до невъзможността да бъдат наети на работа млади хора, които да бъдат обучени в извършването на високоспециализирани дейности. Почти всички нови кадри, които постъпват на работа, след време напускат и отиват в други държавни институции, които предлагат много по-примамливо заплащане и условия на труд.
2. В отделите „Държавен архив“ в страната хигиенисти няма – експертите и специалистите извършват и тези дейности. В София експертите и специалистите участват в бригади за почистване на архивохранилищата и прилежащите територии, както и за основните почиствания на административната сграда на ул. „Московска“ №5.
3. Всички служители в Агенцията работят с амортизирана техника, с компютри, които са с операционна система Windows 7, някои с Windows XP, и не се поддържат от Microsoft. Огромна част са на версия на офис пакетите от 2007 г.
4. През лятото температурата в работните помещения достига 37 градуса Целзий, а през зимата – 6 градуса Целзий.
5. Голяма част от сградния фонд също е амортизиран поради тоталната липса на средства за ремонти и елементарна поддръжка.
След направени редица анализи на възнагражденията и състоянието на държавните институции се налага категорично заключението, че единствената, която бива „оставяна на опашката“, е Държавна агенция „Архиви“. За нивото на финансиране на раздел „Политика в областта на архивното дело“ от страна на Министерския съвет няма да отваряме и дума – състоянието на институцията в момента е показателно. И е важно да отбележим, че изпълнените задачи и изобщо реализирането на политиките в областта на архивното дело, са резултат главно на работещите в Агенцията, които се справят с всички задачи при доста неблагоприятни условия и обстоятелства за работа. А Държавна агенция „Архиви“ е на пряко подчинение на Министерския съвет, заявиха от Инициативния комитет.