Да опазим дивите орхидеи на Аязмото!

Информационни табели за най-често срещаните диви орхидеи на Аязмото бяха монтирани в парка в навечерието на празника на Стара Загора 5 октомври. Инициативата е на Радио Стара Загора и Тракийския университет, осъществена в партньорство с Община Стара Загора и с финансовата подкрепа на ВиК-Стара Загора и АРИР-Стара Загора.

Паната с видовете от семейство „Салепови“ са разположени в началото на Кипарисовата алея и алеята, водеща към чешмата на ген. Делчев. Информацията е подготвена от преподавателя по ботаника и зам.-ректор на Тракийския университет доц. Нели Грозева.

68 са дивите орхидеи регистрирани в България. Според различни проучвания между 27 и 29 от тях се срещат на територията на старозагорска област, посочва доц. Грозева в интервю за Радио Стара Загора.

Събирането на диворастящите орхидеи от семейството на дивите орхидеи (салепови) е напълно забранено, тъй като те са редки и много трудно се възстановяват, каза доц. Грозева по повод брането им за букети от граждани или опитите да се изкореняват и засаждат в саксии.

„Може би малко хора знаят, че в естествените си местообитания дивите орхидеи се размножават при много специфични условия. В почвата трябва да има специален вид гъба. Корените на всеки вид орхидея живеят в микориза – взаимоотношения с определен вид гъба. Колкото и семена да отделят, както и да се грижим за тях, когато семенцето попадне в почвата, ако не намери гъбата, която му трябва, то може да престои там с десетки години, докато това се случи, за да поникне“, обясни защо са толкова уязвими и защо не е възможно да отглеждаме диви орхидеи в домашни условия доц. Нели Грозева.

Преподавателят по ботаника посочи, че орхидеите от род Пчелица (Ophrys) се размножават по изключително специфичен начин. Всеки вид от тях има конкретен опрашител – бръмбар, пчела или друго насекомо би могъл да ги опраши, подчерта преподавателят по ботаника.

„Надяваме се, че с информацията за тяхната уязвимост, ще помогнем да се съхрани многообразието на растителните видове в любимия на старозагорци парк“, единодушни са инициаторите на проекта от Радио Стара Загора и Тракийския университет.

Те смятат да увеличат броя на табелите, които засега са две. Намерението им е да разширят проекта и с информация за лечебните растения, които се срещат в дивите райони на парк „Митрополит Методий Кусев“, като се надяват, че за целта ще срещнат подкрепата на ангажирани с опазването на природата институции, фирми и организации.