Военните сили на Израел са поразили повече от 500 цели на палестинската ислямистка групировка Хамас и палестинското движение „Ислямски джихад“ в Ивицата Газа, съобщи Ройтерс.
Ударите са нанесени с изтребители, хеликоптери и артилерийски снаряди.
Атаките на Израел са в отговор на нападението на Хамас над страната, което започна в събота. Групировката атакува Израел с ракети и бойци, а правителството обяви състояние на пълномащабна война.
Сега боевете протичат и в самия Израел, и в Ивицата Газа. „Продължаваме да се бием, има седем или осем места с открит терен около Газа, където наши военни все още се бият с терористите“, каза в изявление пред медиите говорителят на израелската армия подполковник Ричард Хехт, цитиран от БТА.
Сред поразените от Израел цели са командните центрове на Хамас и „Ислямски джихад“, както и резиденцията на високопоставен служител на Хамас.
Друг говорител на Израел – подполковник Джонатан Конрикус, каза, че страната му е призовала около 100 000 войници.
„Нашата задача е да се уверим, че в края на тази война Хамас вече няма да има никакъв военен потенциал, с който да заплашва израелските цивилни граждани, а освен това трябва да се уверим, че Хамас няма да управлява Ивицата Газа“, каза той, цитиран от Ройтерс.
Медици в Газа съобщиха, че най-малко седем палестинци са били убити при два израелски въздушни удара. Самолети на Израел са извършили десетки атаки, много от които в северния град Бейт Ханун.
В неделя израелските удари засегнаха жилищни блокове, тунели, джамия и домове на служители на Хамас в Газа, където живеят 2,3 млн. палестинци. Палестинското министерство на здравеопазването съобщи за повече от 400 жертви, включително десетки деца.
От страна на Израел се съобщава за поне 700 загинали.
Публикации в американски медии съобщават, че се очаква израелската армия да атакува Газа по суша в следващите дни.
В неделя вечер САЩ обявиха нова военна помощ за нападнатата от Хамас страна.
Военните действия между Израел и Палестина са свързани с едновременните претенции на два народа над една и съща територия. Споровете продължават повече от 70 години.