Денков потвърди, че България има „принципно съгласие“ с Австрия за Шенген

Денков потвърди, че България има "принципно съгласие" с Австрия за Шенген

Българското правителство е постигнало „принципно съгласие“ с австрийските власти за приемането на България в шенгенското пространство, в което няма граничен контрол.

Първоначално членството на страната в Шенген ще се отнася за пътуванията по въздух и море, а преговорите за отваряне и на сухопътните граници, съобщи премиерът Николай Денков преди началото на последното заседание на Министерския съвет за годината в четвъртък.

Изявлението му идва, след като късно в сряда румънските власти официално съобщиха, че България и Румъния ще се присъединят към Шенген по въздух и вода на 31 март 2024 г.

„След дълги сложни преговори постигнахме принципно съгласие с Австрия за приемане на България и Румъния в Шенгенското пространство, в началото за въздушните и морските граници“, потвърди в четвъртък Денков.

По думите му постигнатото споразумение включва „съществена подкрепа от страна на Европейската комисия за защита на външните граници на Европейския съюз с Турция и Сърбия, за да намалим притока на нелегални мигранти в Европа“.

„След 12 години без особен напредък по темата Шенген, днес можем да се поздравим с този безспорен успех на българската държава“, обобщи премиерът.

Миналата седмица Нидерландия окончателно свали ветото си над приемането на България в Шенген. Досега тя имаше претенции към българските власти заради липса на ефективност в борбата с корупцията и организираната престъпност.

Австрия пък блокираше приемането и на България, и на Румъния заради опасения, че нелегалният мигрантски поток през двете държави би се увеличил.

Последно Виена съобщи, че има готовност за частично вдигане на своето вето над България, така че шенгенските правила да започнат да важат само при пътувания по въздух. От съобщението на румънското МВР в сряда става ясно, че австрийските власти очевидно са се съгласили да включат и пътуванията по море.

По-рано през декември Унгария също заплаши България с вето, но оттегли възраженията си, след като София премахна нововъведената такса за транзит на руски газ. Тя засягаше най-вече преносът към Сърбия и Унгария.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036