Депутатите от правната комисия приеха промените, които целят да спрат избора на нов главен прокурор от настоящия състав на Висшия съдебен съвет (ВСС), който е с изтекъл мандат. Това стана по време на заседанието на комисията в парламента във вторник.
И трите предложения по темата – на „Възраждане“, ПП-ДБ и ИТН – бяха приети с голямо мнозинство.
Мандатът на сегашния състав на ВСС изтече преди повече от 2 години. Въпреки това той започна процедура за избор на нов главен прокурор. В нея единствен кандидат е Борислав Сарафов, който преди беше заместник на Иван Гешев, а сега временно изпълнява длъжността му.
Парламентът има точно една седмица, за да приеме законодателството преди ВСС да гласува на 16 януари кандидатурата на Сарафов.
Повечето партии в парламента казваха, че са против членовете на ВСС с изтекъл мандат да изберат нов главен прокурор. Единствено ГЕРБ и ДПС – Ново начало на санкционирания за корупция Делян Пеевски защитаваха тезата, че този ВСС трябва да проведе този избор, както и избора на нов председател на Върховния административен съд (ВАС).
Какво беше гласувано
Сега обаче всички членове на правната комисия в парламента подкрепиха предложенията за промени в Закона за съдебната власт.
Текстовете на ПП-ДБ и ИТН бяха подкрепени с пълно мнозинство от 23 гласа „за“, а тези на „Възраждане“ събраха общо 20 гласа „за“ и 3 против (от ДПС – Ново начало).
Законопроектите целят да прекратят настоящия конкурс за главен прокурор, да усложнят правилата за избор и да задължат депутатите да задвижат нов състав на ВСС.
„Решението, което ще вземем, е по-скоро политическо, отколкото юридическо. Целта е ясна“, каза Рая Назарян от ГЕРБ, която съобщи, че ГЕРБ ще подкрепи законопроектите въпреки нуждата според тях от прецизиране на текстовете. То трябва да се случи между първото и второто четене, добави Назарян.
Надежда Йорданова от ПП-ДБ, която представи предложението на своята формация, каза, че една от целите му е да повиши доверието в кадровите решения, които взима ВСС.
„Промените в Закона за съдебната власт въвеждат и допълнителни гаранции за конкурентност, прозрачност и интегритет на избора на главен прокурор, председател на Върховния касационен съд (ВСК) и председател на Върховния административен съд (ВАС)“, каза тя след успешното приемане на първо четене.
Какви бяха становищата
По-рано същия ден от министерството на правосъдието изпратиха отрицателни становища за предлаганите промени.
Служебната министърка на правосъдието Мария Павлова, която за кратко преди беше заместничка на Сарафов в прокуратурата, разкритикува предложенията и пред депутатите в комисията.
„Не е това начинът – набързо и на парче да се прави реформата“, каза тя.
Главният съдебен инспектор Теодора Точкова, която също беше сред поканените като представител на Инспектората към ВСС с изтекъл мандат, не коментира темата за главния прокурор и поправките, които касаят избора на „тримата големи“ в съдебната власт. Тя каза само, че имотното състояние на магистратите и техни близки не трябва да бъде публично.
Заседанието на правната комисия се проведе, след като Конституционният съд (КС) отказа да тълкува правомощията на Висшия съдебен съвет (ВСС) и да отговори на въпроса дали негов състав с изтекъл мандат може да избира тримата големи в съдебната власт – главният прокурор и председателите на двете върховни съдилища. Исканията за произнасяне на конституционалистите бяха подадени от ГЕРБ и ПП-ДБ.
Това дава зелена светлина настоящите съдебни кадровици да завършат процедурата за избор на нов ръководител на държавното обвинение, в която единствен кандидат е временно назначеният на поста Борислав Сарафов. Изслушването му и гласуването на кандидатурата му са насрочени за 16 януари.
Това става на фона на серия публични разкрития за необяснимо високи доходи на сина и бившата съпруга на Сарафов, които той не коментира.
Сигнал по случая беше изпратен от гражданското движение БОЕЦ, а ВСС реши да го прехвърли към специалния прокурор Даниела Талева, назначена да разследва главния прокурор и заместниците му.