„Съдията по делото в Стара Загора сама каза, че не желае някой да застава зад нея, защото сама може да поеме отговорност. Смятаме, че има нужда от допълнителни разяснения. Виждаме провал на съдебната система, има нужда от реформа, но ситуацията разкрива всички дефицити. На първо място това е социално-политическата действителност, имаме и архаично наказателно право. Сега ли става ясно, че психическите увреждания и травми не се оценяват, сега ли виждат депутатите, че изтезанията, униженията не са инкриминирани? Не е въпросът да отстраним един съдия или прокурор, а да отстраним причините, да отстраним тези явления“, заяви председателят на Съюза на съдиите в България Татяна Жилова пред Bulgaria ON AIR за случая в Стара Загора, при който момиче беше зверски нарязано с макетно ножче и решението на съда да освободи насилника
По думите ѝ последните прояви в страната заради жестокия случай, са „много ярка манифестация за това, колко големи са проблемите“.
Президентът Румен Радев наложи вето върху промените в Закона за съдебната власт. Става дума за промените в системата за случаен подбор на съдия, който да разследва главния прокурор, както и допълнителен срок за избор на нов състав на ВСС.
На този фон съдии и прокурори смятат, че Пленумът на Висшия съдебен съвет не трябва да бъде заличен.
„Бях озадачена изобщо от идеята, съдията, който ще бъде назначен като прокурор, да бъде определян от различен софтуер, различен от системата за случайно разпределение на делата“, коментира Жилова.
Тя обясни, че съдиите, които могат да разследват главния прокурор, са определени в списък, от който обаче се прави избор на случаен принцип. Според нея не е ясно защо се изисква създаването на нова система, различна от съществуващата в момента.
По думите ѝ прокурорите и съдиите са представители на съдебната власт и това, че до момента не са имали единна позиция по промените в Конституцията, не означава, че са противопоставени.
От съсловната организация настояват за преосмисляне на функциите на Инспектората на ВСС.
„Той става още по-политически орган и това, което се дава като право на ранно пенсиониране на инспекторите, изглежда странно, нелогично“, допълни тя.
По отношение на главния прокурор тя смята, че трябва да се върви към ограничаване на дисциплинарната му власт и влиянието му върху кариерното развитие на прокурорите, но методическото ръководство трябва да остане.
„Прокуратурата все пак трябва да има единно ръководство, за да има еднакви стандарти за наказателно преследване в цялата страна“, поясни Жилова.