От една страна има все повече ученици в България, които искат да учат роботика, а от друга главоломно пада нивото на обучението по математика и физика. Това каза Кристиян Михайлов, член на УС на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi), в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.
„Моят апел е към държавните органи, към образователните институции да променят модела, по който работят, за да могат да излизат от образователната ни система повече и по-качествени инженери за сектора на роботиката, автоматизацията и иновациите“.
Моделът трябва да се промени, като се инвестира повече в проучвания, защото има обратна връзка от някои от компаниите, членове на PARAi, че не е достатъчно един преподавател просто да преподава, а трябва самият той да влага повече в проучвания. За тази цел трябва да се повишат заплатите на докторантите. Отделно от това повече български университети да участват в престижни проучвания по примера на „Инсайт“.
„Можем да видим от нашия доклад как „Инсайт“ за първа година вкарва България в Топ водещите проучвания в областта на роботиката и AI и смятам, че трябва да работим повече по модела на „Инсайт“.
На въпроса дали са се увеличили през миналата година училищата в системата на българското средно образование, където се учи роботика и автоматизация гостът каза: „Увеличиха се, но за сметка на това пада качеството на обучението по математика и физика и то главоломно“.
„Виждаме, че от една страна има все повече ученици, които искат да учат роботика и да се занимават с обучение по роботика и това го виждаме, благодарение на наши членове в асоциацията. От друга страна определени училища имат все по-ниско ниво на преподаване на математика и физика“.
Цялата статия може да четете на Bloomberg TV Bulgaria.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase