Деян Радев: Дигиталното евро няма да премахне нуждата от търговски банки

Въвеждането на дигитално евро би могло да позволи на потребителите да депозират пари директно в Европейската централна банка, но това е нежелателно и финансовата архитектура ще бъде устроена така, че търговските банки да запазят значимостта си. Този коментар в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria направи д-р Деян Радев от Digital euro association, преподавател в Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.

Още по темата

„За момента ЕЦБ е завършила първия етап от проучванията си за въвеждане на цифрово евро“, посочи той. „На първия етап е установено какво е важно за потребителите – анонимност, сигурност, офлайн плащания. ЕЦБ събира тази информация, за да изготви едно решение, което ще бъде прието от европейското общество“, коментира той.

Радев напомни, че идеята на дигиталното евро е да бъде само платежно средство. „При равни условия всеки би предпочел безрискови влогове в централна банка, вместо рискови влогове в търговски банки. Това обаче може да предизвика банкова криза и ЕЦБ се стреми да избегне това. Тя няма нито интерес, нито технически капацитет и персонал да поддържа банкирането на дребно“, смята експертът.

Според него е много важно да се запази финансовото посредничество на търговските банки. „В централните банки има резерви, но основната част от парите в обръщение се генерират от банковата система, затова е важно тази система да се поддържа и банките да не фалират“, е мнението на Деян Радев.

По думите му, търговските банки ще използват своето ноу-хау в посредничеството, идентификацията на клиентите, киберсигурността и възпрепятстването на пране на пари.

„Целта е ЕЦБ да не предизвика пълно изчезване на тези финансови посредници. Дигиталното евро няма да реши фрикциите на пазара, проверки все още трябва да се извършват от външни компании и банки, като дори самата ЕЦБ в момента ползва услугите на външни компании и IT услуги“, отбеляза Радев.

Той смята, че най-важно при дигиталното евро е да се акцентира на международния аспект, защото това е основният недостатък на съществуващата система.

Как ще се интегрира глобалната финансова система, за да се използват напълно финансовите технологии? По какъв начин ЕЦБ ще помогне да се увеличат плащанията онлайн за сметка на разплащанията с пари в брой? Ще има ли лимит за количеството дигитално евро, което може да се държи? Какво се разбира под интернационализация и повишаване на статута на еврото?

Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие“ може да намерите тук.

https://www.investor.bg/ https://kupi-sega.bg Бъди оригинален! Интересни подаръци за скъпи хора! КУПИ СЕГА! https://kupi-sega.bg/