Дигитализацията можела да намали незаконния износ на лекарства

Дигитализацията можела да намали незаконния износ на лекарства

За справянето с недостига на лекарствени продукти са необходими поредица от мерки, подчерта пред БНР зам.- председателят на здравна комисия в парламента доц. Васил Пандов, който е и депутат от „Продължаваме промяната“.

По думите му една от тези мерки е ограничаването на вертикалната интеграция. Според него този въпрос може да бъде решен.

„Тези текстове са предлагани от фармацевтичния съюз над 10 пъти в последните 15 години, но досега не е имало воля за това“, отбеляза депутатът.

Той изтъкна, че в момента в закона има вратички, чрез които това може да бъде заобиколено.

Васил Пандов напомни, че проблемът с недостига на лекарства не е само в България, а в целия ЕС.

И другите държави търсят различни подходи за решаване на този проблем. Още преди 15 години започват дискусии по тази тема, коментира той и добави, че първите опити за регулация в тази посока са от 2014 г.

Недекларираният износ на лекарства е друг проблем, посочи доц. Пандов. Според него това е проблем на контрола.

„Органи като ДАНС би трябвало също да имат информация кои са големите играчи. От години се говори, че големите играчи в незаконния износ по скоро са дружества, които са търговци на едро“, изказа мнението си той.

Подкомисията за недостига на лекарства в НС ще изслуша всички компетентни органи, включително Икономическа полиция, НАП, Агенция „Митници“, ДАНС – всички, които могат да проследят този процес, за да се отговори на въпроса защо контролът е занижен, обяви депутатът от ПП.

Според него дигитализацията може да намали незаконния износ.

Относно скандалите в тази посока зам.-председателят на парламентарната здравна комисия подчерта, че в началото винаги има трудности. След месец всички лекари ще издават електронни рецепти, смята той.

„Преди нещо да стане задължително, участниците в тези процеси не виждат ползата и не са го практикували. Първият ден, когато това стана задължително – тази седмица в понеделник, са издадени около 12 хил. електронни предписания само за антибиотици и диабетни продукти. Преди това са издавани средно на ден около 200. Те ще растат. Предполагам, че в следващите дни ще стигнат количества 15-20 хил. на ден. Преди да е задължително, никой не полага усилия да се подготви“, каза Пандов.

Според него няма риск дигитализацията да стане заложник на междусъсловни войни по отношение на генеричните замествания. Има напрежение от двете страни, но пациентът е важен, той е по средата, подчерта Васил Пандов и припомни, че дълго време имаше повече съпротива от страна на лекарското съсловие за въвеждането на електронната рецепта.

„Мисля, че това ще отмине. Двете страни ще седнат на масата и ще изчистят спорните въпроси“, изказа мнението си депутатът от ПП.

https://www.dnes.bg/