Династията Асад. Как живееше Сирия повече от 50 години

Династията Асад. Как живееше Сирия повече от 50 години

Ако по-големият му брат беше карал внимателно, сега сирийският диктатор Башар Асад можеше все още да е лекар в Лондон. Башар никога не е бил подготвян да управлява, в семейството се е смятало, че това ще е пътят на Басел – офицер в армията и сигурен наследник на режима в Сирия. Но в една мъглива утрин през 1994 г. с Басел се случва нещо, което променя нещата.

Тогава полковник Басел е на 31 години. Той се качва в мерцедеса си в Дамаск и потегля към летището. Смята да отлети за Алпите на ски ваканция с приятел. Разбира се, той има шофьор, но го оставя като пътник на задната седалка. Сяда зад волана, не си слага предпазен колан, кара с 240 км/ч, блъска се в бариера и загива намясто.

По това време баща му Хафез Асад вече години наред затяга властта си в Сирия и работи за създаването на династия, която да управлява страната с поколения. Смъртта на първородния Басел го кара да търси бързо нов наследник. В крайна сметка избира следващия си син – 29-годишния Башар, който няма нито блясъка, нито военния опит на Басел, а е очен лекар в Лондон.

Башар е повикан у дома и започва спешно да учи военно дело. Пропагандаторите на режима бързо се опитват да изградят култ към личността на чудатия офталмолог, така че възходът му към властта да изглежда неизбежен за сирийския народ.

„Беше нещо като надпревара с времето“, казва през 2015 г. пред NBC Дейвид Леш, биограф на Асад. „Баща му искаше да изгради легитимност на Башар, да му даде властови позиции в правителството, за да може един ден да поеме властта“.

Момичета носят портрета на Башар Асад по улиците на Кардаха на 13 юни 2000 г. преди погребението на покойния сирийски президент Хафез Асад.


Момичета носят портрета на Башар Асад по улиците на Кардаха на 13 юни 2000 г. преди погребението на покойния сирийски президент Хафез Асад.

Така за Башар преминават 6 години – от катастрофата на брат му до 2000 г., когато баща му умира от сърдечен удар.

Денят на тази смърт е паметен не само с това, че диктаторът си отива, но и с усилена парламентарна дейност. Само за няколко часа сирийският парламент променя конституцията, за да намали възрастта за избор на президент от 40 на 34 години. На толкова е Башар по онова време. Промяната му позволява да наследи баща си още през следващия месец – след избори, в които няма опозиция.

„Имаше много скептицизъм за шансовете му да се задържи на власт“, казва Леш. Много хора от правителството не искаха Сирия да се превърне в династична диктатура. Или поне не искаха да се управлява от привидно срамежлив лекар със съпруга, родена във Великобритания, и със западна чувствителност.

Сирийският президент Башар Асад и съпругата му Асма вечерят в ресторант Coupole в Париж.


Сирийският президент Башар Асад и съпругата му Асма вечерят в ресторант Coupole в Париж.

Но въпреки външния си вид, Башар и Асма ал-Асад винаги са имали способността да проявяват жестокост и кръвожадна амбиция, пише Ей Би Си Нюз. „В продължение на повече от две десетилетия тази двойка стига до нови дълбини на покварата, за да се задържи на власт“.

Чрез гражданска война, потисничество и подкрепата на Кремъл те трупат „незаконно придобито богатство за сметка на сирийския народ“, което правителството на САЩ оценява на 1 мрд. долара.

Сирия, която Башар наследява

Асад-син наследява от баща си една параноична Сирия, в която и най-малкото подозрение за инакомислие може да вкара някого в затвора. Ето как страната стига дотам.

На 16 ноември 1970 г. генерал Хафез Асад е министър на отбраната. Той завзема властта след преврат, а на следващата година става президент. Той е и първият сирийски президент от алауитското малцинство (10% от населението), в страна със сунитско мнозинство.

Боец от опозицията до счупен бюст на покойния сирийски президент Хафез Асад с чифт обувки върху главата му, Дамаск, Сирия, 11 декември 2024 г.


Боец от опозицията до счупен бюст на покойния сирийски президент Хафез Асад с чифт обувки върху главата му, Дамаск, Сирия, 11 декември 2024 г.

След като завзема властта, Хафез Асад я консолидира. На ключови длъжности той назначава представители на своята общност, изгражда полицейска държава и налага еднопартийно управление от съветски тип – социалистическата партия Баас.

Властта му е абсолютна, служителите на неговото разузнаване „Мухабарат“ са навсякъде.

През 1981 г. по време на войната на Ирак с Иран той застава на страната на иранците срещу целия арабски свят, който подкрепя Саддам Хюсеин. Така е поставено началото на съюза на Сирия с Иран, който впоследствие ще помогне за спасяването на сина Башар Асад, отбелязва Асошиейтед прес.

През 1991 г. Хафез Асад подкрепя оглавяваната от САЩ коалиция за освобождаване на Кувейт след нахлуването на Саддам, с което печели точки в очите на американците.

Президентът на САЩ Бил Клинтън (вдясно) и сирийският президент Хафез Асад в Женева, 26 март 2000 г.


Президентът на САЩ Бил Клинтън (вдясно) и сирийският президент Хафез Асад в Женева, 26 март 2000 г.

„Той беше безмилостен, но много умен човек. Има случай, в който е заличил цяло село за назидание на противниците си“, пише в мемоарите си бившият президент на САЩ Бил Клинтън.

Клинтън визира клането в Хама през 1982 г., когато силите на Асад убиват между 10 и 40 хиляди души, за да смажат бунт на ислямисткото движение „Мюсюлмански братя“.

Децата на Хавез отрастват в сянката на могъщ баща, чиято власт не подлежи на оспорване. Хавез Асад замисля и династическо предаване на властта на най-големия си син, но автомобилната катастрофа пренасочва тези планове към втория син.

Синът Башар идва на власт

Когато Башар Асад започва да се готви за президент, много наблюдатели в Европа и САЩ са обнадеждени – това е младеж със западна култура, женен за бивша инвестиционна банкерка от сирийски произход, израснала в Лондон.

Но надеждите се стопяват, когато новият лидер запазва традиционните връзки с терористични групировки като Хамас и Хизбула. Откритото осъждане на този режим идва през 2011 г., когато Башар Асад унищожава продемократичната вълна.

Сирийски бежанци чакат да бъдат пуснати на турска територия, 10 юни 2015 г. Към тази дата се смята, че войната е причинила смъртта на близо 70 000 цивилни, сред които 7000 деца.


Сирийски бежанци чакат да бъдат пуснати на турска територия, 10 юни 2015 г. Към тази дата се смята, че войната е причинила смъртта на близо 70 000 цивилни, сред които 7000 деца.

Всичко, което следва нататък, е брутално управление на една страна, опустошена от гражданска война и превърната в развъдник на екстремистката групировка ИДИЛ. Войната прераства във военни действия с чуждестранно участие и създава бежанска криза, когато милиони хора са прогонени от домовете си.

Западът наложи тежки санкции на режима, изолира го от международната общност, но той се удържа властта си благодарение на подкрепата на мощните съюзници Русия и Иран и на безмилостната кампания срещу опозицията.

Сегашните събития в Сирия са удар по бруталното наследство на Асад, оставил стотици хиляди жертви, над 7 милиона вътрешно разселени лица и над 6 милиона международни бежанци, както заяви ООН по-рано тази година.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036