Косовските власти отвориха главния граничен пункт със Сърбия в четвъртък. Това се случи, след като протестиращите етнически сърби премахнаха барикадите си и отблокираха пункта, съобщиха световните агенции.
През последните дни сърбите в Косово блокираха три гранични пункта със Сърбия, включително и главния пункт в Мердаре. Напрежението в Северно Косово, където етническите сърби са мнозинство, растеше от ноември, когато стотици етнически сръбски полицаи, съдии и прокурори напуснаха работа в знак на протест срещу решението на Прищина да отмени използването на издадени от Белград автомобилни номера.
След среща с представители на протестиращите в сряда обаче президентът на Сърбия Александър Вучич се съобщи, че е постигнато съгласие за премахване на барикадите. То започна на следващия ден.
„Насилието никога не може да бъде решение“
Късно в четвъртък балканската служба на Радио Свободна Европа съобщи, че барикадите от сръбската страна на пункта в Мердаре са махнати. Косовските сърби премахнаха и блокадите в село Рударе и района на езерото Газиводе.
Сръбската информационна агенция Танюг съобщи също така, че Белград е отменил състоянието на повишена бойна готовност, което обяви три дни по-рано.
„Дипломацията надделя при деескалацията на напрежението в Северно Косово. Насилието никога не може да бъде решение“, написа в Туитър ръководителят на външната политика на Европейския съюз Жозеп Борел.
До деескалацията се стигна, след като косовските власти пуснаха под домашен арест бившия полицай и етническия сърбин Деян Пантич. Той беше арестуван на 10 декември по подозрение, че е участвал в нападение срещу служители на косовската Централна избирателна комисия. Освобождаването му от ареста беше едно от условията на сърбите за премахване на барикадите.
По-рано президентът на Сърбия Александър Вучич каза, че властите в Прищина са се съгласили и с другите две условия на сърбите – „хората, които са били на барикадите, да не бъдат преследвани“ и да не се допуска влизането на косовските специални части в Северно Косово.
Как се стигна до напрежението
Ситуацията в северната част на Косово стана напрегната през последните месеци, след като правителството окончателно отмени използването на регистрационни номера на автомобили, издадени на косовски сърби от Министерството на вътрешните работи на Сърбия.
Директорът на косовската полиция за северния регион обаче отказа да изпълни решението за пререгистрация и впоследствие беше отстранен.
Освобождаването му предизвика масови напускания на етнически сърби от всички косовски институции, като сръбските служители на косовската полиция, съдебната система, тези на местно и централно ниво подадоха оставки.
Блокадите на пътища и гранични пунктове започнаха на фона на съобщения за стрелба, последната от които беше извършена късно на 25 декември.
На 27 декември косовският вътрешен министър Джелал Свекла каза, че Сърбия, под влиянието на Русия, се стреми да дестабилизира Косово. Обвинението беше отхвърлено от Белград. Сръбските власти казват, че искат да защитят своето малцинство в Косово.
Кремъл от своя страна също отхвърли обвиненията на Косово, но заяви, че подкрепя Белград.
Косово, което има преобладаващо етническо албанско мнозинство, се отдели от Сърбия след война през 1998-99 г. Тя обяви независимост през 2008 г., но Белград никога не я призна и насърчава 120 000 етнически сърби в Косово да се противопоставят на властта на централното косовско правителство.
Русия, традиционен съюзник на Сърбия, подкрепя Белград в усилията му да блокира членството на Косово в международни организации, което се подкрепя от САЩ и повечето страни от Европейския съюз.