Изминалата година беше тежка за българското земеделие, а през 2025 г. се очертава положението да се влоши. В същото време България има всичко необходимо да бъде продоволствено независима, но системата е в разпад. Страната е изправена пред опасността да посреща неподготвена климатичните промени, които ще променят изцяло възможностите за отглеждане на земеделски култури и животни. Това коментира Кирил Вътев, бивш министър на земеделието, в предаването „Бизнес старт“ с водещ Христо Николов.
„Нашето земеделие е лишено от достъп до вода за напояване – ние правим земеделие без напояване вече десетилетия. Другият водещ проблем е, че нашето земеделие се е развило стихийно през годините като монокултурно. Ние нямаме производството на всички онези земеделски продукти, които са необходими за трапезата на всеки един човек. Имаме приоритетно производство на зърнени култури и далеч по-малко на плодове и зеленчуци, месо и мляко.“
Една част от проблемите са в ръцете на Министерство на околната среда и водите, каза Вътев, като даде за пример недостъпността до пасища в природни паркове от животновъди.
„България има потенциал за продоволствена независимост – като производители, природни ресурси, почви, и научен аграрен потенциал. Ние разполагаме с всичко необходимо – остава единствено да подредим добре тази система, която е в насипно състояние.“
През 2024 г. заради сушата добивите от царевица и слънчоглед в България са били „трагични“, а на места не е било икономически изгодно реколтите да бъдат събирани, каза Вътев. Напояването и земеделието изглеждат далеч от приоритетите на политиците, добави той. От близо една трета в миналото, едва 0.7% от обработваемата земя в страната се полива в момента.
Никой не може да спре промените в климата и българското земеделие трябва да бъде подготвено за тях, за наводнения и изключителни горещини и пожари, коментира Вътев.
„Ние започнахме актуализация на климатично-почвената карта на България. Това е изключително важно и неотменимо необходимо да се направи… Ако не се вземат мерки, прогнозата на агро-метеоролозите е, че Добруджа може да се превърне в пустиня към 2050 г. и най-плодородната част на България да остане северозападната ни част, която в момента я броим за най-изостанала в ЕС. Всъщност тя е най-перспективната от гледна точка на земеделие и полско производство.“
На база тези прогнози трябва да се направи избор на видовете и сортовете растения, които да се отглеждат, и те да се стимулират чрез субсидии, каза Вътев.
Цялата статия може да четете на Bloomberg TV Bulgaria.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase. https://www.dnes.bg/ …