Военната помощ, която Украйна очаква от България, е под формата само на ремонт на украинска военна техника. Това става ясно от писмо, внесено в Народното събрание в сряда сутринта от украинския посланик в София Виталий Москаленко от името на президента на страната Володимир Зеленски.
То беше прочетено в пленарната зала преди началото на дискусията по трите предложения на “Продължаваме промяната”, “Демократична България” и ГЕРБ-СДС за даване на мандат на правителството за предоставяне на “военно-техническа помощ” на Киев.
Темата разделя управляващата коалиция от повече от месец, тъй като БСП отказва да подкрепи подобно решение и дори заплашва, че ще се оттегли от правителството, ако то изпрати оръжие в Украйна. От “Има такъв народ” бяха на неопределена позиция, но в края на април лидерът им Слави Трифонов се обяви категорично за предоставяне на военна помощ.
Междувременно от “Продължаваме промяната” първо подкрепиха вариант само за предоставяне на “техническа помощ”. След едностранното спиране на газовите доставки за България от “Газпром” обаче, премиерът Кирил Петков и вицепремиерът Асен Василев обявиха, че партията им ще подкрепи и предоставяне на военна помощ на Украйна.
Последва посещение на българска делегация в Киев, водена от Петков, който се разбра със Зеленски за извършване на ремонти на украинска военна техника. Именно в потвърждение на тази договорка украинският президент изпрати в сряда сутринта писмо на парламента.
В него се казва, че Киев очаква от София да продължава да помага на украинските бежанци, да засили енергийното сътрудничество между двете страни, да подкрепи евроинтеграцията на Украйна, да изпраща още хуманитарна помощ и да ремонтира украинска военна техника.
По този начин Зеленски декларира, че не очаква изпращане на български боеприпаси и оръжия под формата на “военно-техническа помощ”, срещу което категорично се противопоставя вицепремиерът и лидер на БСП Корнелия Нинова.
Управляващата коалиция проведе във вторник вечерта преговори по темата, след които нямаше официални изявления. Непосредствено преди това ръководството на левицата се събра на партийно заседание, след което потвърди позицията си срещу предоставянето на военна помощ за Украйна.
В началото на извънредното заседание на парламента в сряда председателят на групата на “Продължаваме промяната” Андрей Гюров прочете декларация, с която призова коалиционните си партньори “да намалим червените линии и извиването на ръце и да продължим промяната”.
“Дойде време да видим къде стоим и да поставим на изпитание ценностната си система”, заяви още Гюров и добави: “Затова мандатът е даден под формата на военно-техническа помощ, така че взависимост от нашите възможности, очаквания и развития на конфликта да може правителството в най-широк мандат да взима правилните решения.“
Атанас Славов, който е автор на предложението на “Демократична България” за “военно-техническа помощ” за Украйна, призова депутатите да предоставят един по-широк мандат на правителството в София да помага на Киев в продължителен период. По думите му това трябва да включва не само ремонт на военна техника, но и предоставяне на боеприпаси, оръжия и техника, ако това бъде необходимо в бъдещ етап.
С това дискусията по темата в пленарната зала беше открита. Междувременно пред сградата на парламента се организира протест срещу предоставянето на военна помощ на Украйна. Демонстрация в подкрепа на това решение пък е предвидено за сряда следобяд.
Очаквайте подробности.