Докога родното производство ще бъде неглижирано?

Докога родното производство ще бъде неглижирано?

Какво показват анализите и как се променят цените на пазара в първите месеци на новата година?

„Търговските вериги мълчат за това как даден продукт нараства с 50-80%. Нормално е както производителите казват, така да кажат и те“, заяви председателят на Федерацията на независимите синдикати и хранително-вкусовата промишленост към КНСБ доц. Славчо Петров в ефира на „България сутрин“.

Според Иван Кабуров от Асоциацията на производителите на оранжерийна продукция темата за цените на краставиците трябва да се отправи към Министерството на земеделието.

„Моята оранжерия трябваше да бъде засадена преди месец и половина, но в момента тя е празна. Ще я засадим днес и утре, а реколтата, която ще излезе, ще бъде през май месец“, коментира Кабуров .

Той добави, че от миналата седмица вече има български краставици, а от тази седмица ще се види и разликата в цената. „Тази седмица краставиците, които излизат от оранжериите, са около 4 лв.“, обясни събеседникът на Bulgaria ON AIR.

Цената е все още за вносна краставица, която е с недоказан произход, внесена от други страни, посочи Кабуров.

„Това е плод на търговски дейности на вносителите, които манипулират търговията в България. Родно производство ще има в България, но то ще бъде сезонно, когато се подобрят климатичните условия. От министерството ни обещаха помощи, а няма действия. Три пъти при мен са увеличени разходите за отопление, за електроенергия. Това е основно перо за отопляване на оранжерията“, стана ясно от думите му.

Доц. Петров подкрепи твърдението на Кабуров за недостатъчното субсидии за оранжерийното производство и животновъдството. „В хранителната индустрия нещата не стоят така. По веригата на доставка производителите на земеделски продукти изнемогват. Ние, потребителите, негодуваме. В същото време веригите мълчат“, коментира още председателят на Федерацията на независимите синдикати и хранително-вкусовата промишленост.

Според него има възможност да се поставят параметри на търговската надценка. „Опасявам се, че след изборите нещата ще се отмият и забравят. Ако новият парламент не се заеме с някакви законодателни промени – да се регулират взаимоотношенията между доставчиците и големите вериги, нещата ще си останат така“, на мнение е доц. Петров.

Гледайте целия разговор във видеото.

https://www.dnes.bg/