Домът си рядко застраховаме, колата ни е по-важна

Домът си рядко застраховаме, колата ни е по-важна

Колко пари е склонен да отдели българинът за застраховка на жилището си? Повечето хора казват “ако се бях застраховал” чак след като нещо се случи. В студиото на “България сутрин” застрахователят Нина Колчанова каза, че по време на пролетни катаклизми има леко повишаване на интереса към застраховките.

“Ние сме държавата в Европа с най-нисък процент на застраховани домове, нищо, че сме държавата с най-много собственост на жилища. Забелязваме тенденция, че се повишава използването на такива застраховки и цените, които са готови да платят за тях“, коментира генералният секретар на Асоциацията на българските застрахователи Нина Колчакова за Bulgaria ON AIR.

30-40% от българите предпочитат да застраховат автомобила си, а не жилището. Колчакова обаче каза, че в последните години доверието към застрахователите се повишава.

“Докато миналата година, когато направихме това изследване, те са били склонни да похарчат 80-100 лв. годишно, тази година тази сума вече е около 150 лв. Всякакви неща могат да се случат – да стане късо съединение, наводнение, градушка, вандализъм. Застраховката за автомобила като имущество не е задължителна. Въпреки това някъде около 30-40% имат застраховка „Каско“, която е доброволна и много по-скъпа от застраховката на жилището“, допълни Колчакова пред телевизията.

Застрахователният експерт допълни, че парите, които държавата отпуска в случай на бедствие, са крайно недостатъчни. Те са най-много до хиляда лева. “Това не е обезщетение, което да те върне в състоянието, в което си бил финансово преди природното бедствие. Хората, когато се застраховат, избират застраховката по цена, без да проведат разговор защо тя е по-евтина. Колкото повече събития иска застрахованият да бъдат покрити, всяко едно добавяне добавя и към цената, но ако тях ги няма и се случи нещо, не трябва да очакват да им платят“, на мнение е Колчакова

В наши съседни страни застрахованите надвишават 70%, уточни специалистът. „Зависи от условията на договора колко бързо идват парите. Зависи дали трябва да има оглед, дали трябват допълнителни документи, но обикновено от 2 седмици до месец след като сме събрали необходимите документи, би трябвало застрахованият да си получи парите. Ако събитието е било покрито от неговата застраховка. В страните около нас почти всеки дом е застрахован. В Полша, Чехия, Унгария над 70% са застраховани“, добави тя.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/