Дончев: Тоталното затваряне на държавата е най-лесната мярка. Засега това не е нужно

„Големите самолети имат повече от един пилот. Не, кризата не ме управлява. Може би по-правилният термин е дали се полагат достатъчно усилия кризата да се смекчи. Мисля, че държавата прави това, което трябва да се направи.“ Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев, отговаряйки на въпрос, свързан с управляването на коронакризата у нас.

„По повод трагичния инцидент в Пловдив – съболезнования към близките – причината не е недостиг на болнични легла, причината е слаба организация. Нито една система не е перфектна и безгрешна. Системата е подложена на неимоверен натиск. Тя все още не е изчерпала капацитета си, но тя е под огромен натиск“, посочи Дончев.

По думите му реформите в здравеопазването са клише, нито един път обаче през годините не се е стигало до консенсус за тяхното реализиране.

„Има голяма разлика между ситуацията сега и ситуацията през пролетта. С по-тежките мерки искахме да спечелим време, да се подготвим. Когато се появиха първите случаи в България лекарите освен, че нямаше оборудване и медикаменти, те имаха на разположение само протоколите за лечение от колегите им в Китай. Знаеха за вируса само от телевизора. Сега голямата разлика е, че ако имате тежки симптоми, там ще получите добро лечение. Разковничето е поведението на хората, а не в болничната или доболничната помощ“, обясни Дончев.

Според вицепремиера и най-съвършпенната система на държавата не може да измести личната отговорност. „Няма как до всеки човек да бъде сложен здравен инспектор или полицай, който да следи дали той си е сложил маска и спазва дистанция“, уточни той.

Дончев категорично отрече, че в момента правителството го е страх да затвори държавата, въпреки призивите за това. „Това не е вярно, самите експерти – има спор колко твърди и колко обхватни трябва да бъдат мерките. Когато има необходимост от по-твърди мерки, те ще бъдат взети. Ние не сме сами, епидемията е във всички европейски държави. Тоталното затваряне е най-лесната мярка, но тя има огромно влияние върху икономиката, социалния статут. Ако е необходимо може да бъде взето по-тежко решение. Към момента няма такава необходимост. Ако е необходимо регионални, гъвкави, съобразявайки се със ситуацията“, подчерта Дончев.

Говорейки за електронната здравна система, вицепремиерът изтъкна, че шест от модулите са готови. „Необходима е още малко работа. Също така личните лекари трябва да станат потребители на системата. Надявам се модула за електронното направление и електронната рецепта да са налични на лекарите до няколко седмици. За съжаление внедряването на една система не е толкова лесно, колкото светването на една коледна елха“, добави той.

Що се отнася до електронното правителство, Дончев увери, че почти всяка седмица има поне една услуга, която от хартиена става електронна.

„Няма план, няма намерение за отлагане провеждането на изборите“, категоричен бе Дончев. По думите му в момента се обмисля как да се минимизират рисковете за населението по време на гласуването.