„Достойна за съжаление наказателна кампания“. Руски съд пак удължи ареста на Алсу Курмашева от Радио Свободна Европа

"Достойна за съжаление наказателна кампания". Руски съд пак удължи ареста на Алсу Курмашева от Радио Свободна Европа

Съдът в столицата на руската република Татарастан – Казан, удължи с още два месеца – до 5 април, срока на задържане на журналистката от Татарско-башкирската служба на Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL) Алсу Курмашева. Тя е в ареста от 18 октомври.

Новината идва, след като през декември руският съд удължи задържането ѝ до февруари. Курмашева, която има двойно гражданство – американско и руско, първоначално беше арестувана за по обвинение в нарушаване на т.нар. закон за чуждестранните агенти, а след това беше обвинена и в „разпространяване на фалшификати“ за руската армия, заради книга с разкази на руски войници, обявили се срещу войната.

На 1 февруари Съветският районен съд в Казан проведе заседанието, на което отново удължи ареста на журналистката, при закрити врата. На представителите на медиите беше разрешено да присъстват само по време на обявяването на решението, а на останалите присъстващи беше напълно отказано да влязат. В съда бяха представители на посолствата на Австрия, Чехия и Нидерландия. Това са част от държавите от ЕС, които осъдиха ареста на Курмашева и призоваха за освобождаването ѝ.

Нейният адвокат настоя съдът да промени задържането в домашен арест, но искането беше отхвърлено.

„Руските власти провеждат достойна за съжаление наказателна кампания срещу неправомерно задържаната Алсу Курмашева. Вкарана в затвора и третирана несправедливо само защото е американска журналистка, присъдата на Алсу беше удължена отново“, каза в изявление изпълняващият длъжността президент на RFE/RL Стивън Капус.

Той добави, че световните журналистически, правозащитни и дипломатически организации днес са на страната на Алсу. „RFE/RL благодари на правителствата от ЕС, които изпратиха свои представители на днешното съдебно заседание. Въпреки това Русия продължава системното си преследване“.

Въпреки че неотдавна прекара 100-ия си ден в ареста, Курмашева все още не е определена от Държавния департамент на САЩ като „неправомерно задържана“, както това се случва с други американски граждани, арестувани в Русия. Посочването на това обстоятелство би повишило популярността на делото срещу Курмашева, която е с двойно гражданство на САЩ и Русия, като на практика би го определило като политически мотивирано.

Двама други американски граждани, задържани от Русия – репортерът на Wall Street Journal Еван Гершкович и бившият американски морски пехотинец Пол Уилън, бяха обявени за неправомерно задържани.

През декември руският президент Владимир Путин каза, че е имало „диалог“ между американски и руски официални лица за освобождаването на двамата. Те са обвинени в шпионаж, който отричат. Москва е обвинявана, че задържа американци, за да ги използва като разменна монета срещу руснаци, осъдени в САЩ.

„Алсу трябва да бъде официално обявена от Държавния департамент за „неправомерно задържана“, точно както беше обявен Гершкович веднага след несправедливия му арест“, добави Капус. – „Русия носи крайната отговорност за съдбата на Алсу. Алсу трябва да бъде освободена незабавно и да ѝ бъде позволено да се върне при любящото си семейство. Отвъд времето е да #освободимАлсу“.

Курмашева напуска чешката столица Прага, където работи, в средата на май заради спешен семеен проблем в родния си Казан. Тя е задържана, докато чака обратния си полет на 2 юни 2023 г., и са конфискувани двата ѝ паспорта и телефонът ѝ.

След пет месеца чакане тя беше глобена с 10 000 рубли (110 долара) за това, че не е регистрирала американския си паспорт пред властите. След това ѝ беше връчено обвинение за липса на регистрация като чуждестранен агент. А два месеца по-късно и второто обвинение.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036