До каква степен Русия е виновна за кризата с природния газ?

Цените на газа се покачваха в цяла Европа и веднага се появиха обвиненията, че Русия може би се опитва да използва ситуацията в своя полза.

Още по темата

14 окт 2021 10:35

118

8 окт 2021 20:05

247

Джейк Съливан, съветник по националната сигурност на САЩ, наскоро изрази загриженост, че Русия може да използва енергията като политическо оръжие.

„Вярвам, че Русия трябва да отговори на изискванията на пазара за увеличени доставки на енергия за Европа“, каза той.

Но каква отговорност носи Русия за текущия недостиг и покачващите се цени?

Колко газ получава Европа от Русия?

Русия доставя около 50% от природния газ в ЕС. Останалата част идва от Норвегия и Алжир.

Русия изпраща газ към Европа по няколко основни тръбопровода като Северен поток, Ямал-Европа и Братството.

Газът се събира в регионални складови центрове и след това се разпределя в различни страни на континента.

По време на пандемията общият износ на газ от Русия за Европа спадна, тъй като търсенето беше по-малко.

Въпреки че търсенето отново се засили в Европа, тази низходяща тенденция продължава – с по-ниско предлагане тази година, особено през тръбопроводите, преминаващи през Украйна и Беларус.

Това доведе до изчерпване на запасите в цяла Европа, което от своя страна стимулира покачването на цените.

Изпълнява ли Русия своите ангажименти?

Газпром, мажоритарната държавна енергийна компания в Русия, доставя газ за Европа по два различни режима:

– Дългосрочните договори често с продължителност от 10 до 25 години
– „Спот“ сделки или еднократни покупки за фиксирано количество газ

Самият „Газпром“ описва дългосрочните договори като „основни за стабилните и устойчиви доставки на газ“.

Разбира се, че тази година Русия е изпълнила задълженията си към европейските купувачи по тези договори. Изпълнителният директор на Международната енергийна агенция Фатих Бирол наскоро заяви, че изчислява, че Русия може да достави 15% повече газ, ако иска.

Някои анализатори предполагат, че Русия може да задържа доставките, за да ускори одобрението на новоизградения тръбопровод „Северен поток 2“, който тече директно от Русия до Германия. Той заобикаля Украйна, а това се посрещна с възражения по геополитически и екологични причини, въпреки че Русия има желание тръбите да влязат в употреба.

„Значителна част от основните европейски медии приписват това на „Газпром“, който умишлено е задържал доставки, за да принуди германския регулатор и Европейската комисия да одобрят „Северен поток 2“, казва Джак Шарпълс от Института за енергийни изследвания в Оксфорд. Но добавя, че този анализ „е под въпрос“.

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че не знае за случаи, в които Русия не е изпълнявала договорните си задължения. „Русия може да доставя газ само въз основа на договорни задължения, а не просто ей така“, каза тя.

Но си струва да се отбележи, че продажбите на място не изглежда да се случват в значително количество, като се получат данни от собствената електронна платформа за продажби на „Газпром“.

Д-р Шарпълс казва: „Това води до заключението, че „Газпром“ доставя обемите по своите дългосрочни договори – но не предоставя допълнителни обеми извън тези договори“. Това мнение беше изразено и от комисаря по енергетика на ЕС Кадри Симсън. „Първоначалната ни оценка предполага, че Русия изпълнява дългосрочните си договори, като същевременно не предоставя никакви допълнителни доставки“, заяви тя пред евродепутатите на 6 октомври.

Заместник-външният министър на Русия Сергей Рябков заяви пред BBC: „Газпром“ всъщност започна да изпомпва от резервите си в тръбопроводи за стабилизиране на пазара.“ И добави: „Никога не сме били в състояние да упражняваме натиск чрез енергийните си доставки.“

Какво се случи с акциите в Европа?

Съхранението на газ в цяла Европа е доста под 10-годишната средна стойност, като нивата в момента са около 75% от капацитета за съхранение, според данните на Gas Infrastructure Europe.

Съхранението на газ в Обединеното кралство в момента е с пълен капацитет – но Русия осигурява само около 5% от потреблението на страната, така че Островът зависи по-малко от руския внос от други европейски страни.

Собственото руско хранилище за газ също е намалено.

Аделин Ван Хоут, европейски анализатор в разузнавателното звено на Economist, казва: „В момента руският вътрешен пазар на газ остава стегнат, като добивът вече е близо до своя връх, а зимата идва. Това ще доведе до ограничаване на капацитета за износ на газ“.

Има няколко други фактора, влияещи върху ситуацията в Европа, като например:

– студено време в началото на 2021 г. изчерпване на запасите
– покачването на цените през пролетта и лятото спира търговците да купуват, за да продават по-късно през годината
– ограничени доставки от Норвегия поради проблеми с поддръжката
–  намаляване на други източници на енергия, като вятърната енергия
– нарастващото търсене на газ навсякъде по света

Защо има нарастване на търсенето на газ?

Икономическият растеж след пандемията на коронавирус накара фабриките да засилят производството, което повиши търсенето на енергия.

Европа също е изправена пред засилена конкуренция за газ от други части на света. През последните десетилетия търсенето на газ в някои региони като Азия и Близкия изток рязко нарасна. Това оказва влияние върху пазара на втечнен природен газ (LNG), който съставлява около една четвърт от европейския внос.

Когато търсенето на втечнен природен газ е голямо, доставките обикновено се пренасочват към Азия, за да се възползват от нарастващите цени.

Освен това Русия разширява износа си на газ за Китай и през юни открива газопреработвателен завод в далечния изток на страната, който се очаква да стане един от най -големите в света.

Източник: https://www.dnes.bg/……………