„Много политически партии използваха понятието корупция. Поведението на тези, които използваха това понятие в публичното пространство видяхме какво правят, на основата на внесените законопроекти. равосъдна реформа като терминология и понятие се използва от много политически сили, но всички знаем, че на политическия терен ние от ДПС изработихме идея за промени на Конституцията. Очаквахме да получим определена подкрепа. В тази ситуация, ако си позволим да отворим бюджета и да го превърнем в предизборен инструмент, мисля, че с последните поправки дългът е грубо казано около 15 млрд. на година.
Това ни е оставено. И в тази ситуация без ясна отговорност и мнозинство, ако се внесе бюджет, много лесно с предизборен популизъм, дълъгът има вариант да скочи до около 30 млрд. на година. Трябва да разберем до каква степен можем да си позволим този дълг? Тези, които претендират да имаме този дълг, как те виждат неговото връщане“. Това обяви председателят на ДПС Мустафа Карадайъ в началото на срещата с държавния глава на България Румен Радев.
„Трябва да сме отговорни. При всички случаи бих искал да приветствам служебния кабинет с удължаването на мерките за хората и бизнеса. Заедно продължаването на бюджета, продължава и подкрепата. Ние бяхме при хората. Има участници, които не си познават избирателите, но ние бяхме при гражданите. Много сте прав като давате оценката за последните четири избора. Гражданите казаха нееднопартийна власт. Дори две партии не са достатъчни за мнозинство. Гражданите казват, че ни изпращат в парламента не за реваншизъм, а чрез диалог да намирате решения.“, обяви Карадайъ.
„Ние еднакво си говорим с всички. Ние сме на този етап. Конструктиваният разговор, ако може да е целенасочен, впоследствие може да се определи като диалог. Тогава ще произведем и някакъв продукт. Това е задължение на всички, които са изпратени в парламента в този момент. Има кризи, които с всеки ден забавяне се разширяват“, посочи председателят на ДПС и продължи:
„Ние първо трябва да преодолеем политическата криза първо. Това може да стане с диалог. Ние призоваваме за нормалност в политиката. В основата на това е диалогът – диалогът между различните парламентарни групи, диалогът между власт и граждани, диалогът межу различните институции. Отново призоваваме за диалог и нормалност. Има сложни геополитически събития около нас. Колкото и да не сме преки участници, трябва да разберем, че носим отговорност за бъдещето на България“.
„Диалог с предварителни условия и червени линии трудно би произвел някакъв диалог. Диалог с разделителни линии, основан на реваншизъм, трудно ще произведе продукт. За това и ние на преден план поставяме диалога. В момента сме на етап разговори. Предварителните условия до голяма степен водят до там разговорите да не могат да станат диалог. За това и не поставяме предварителни условия. За първия мандат най-голямата група в НС има правото да предложи премиер. Ние очакваме предлагане на политики. Ако се предлага реваншизъм и продължаване на идеята за противопоставяне, ние не бихме подкрепили това. При първи мандат ще подходим така, ще подходим така и към втори и трети мандат. Разчитаме да има стабилно управление в страната“, коментира Карадайъ.https://www.dnes.bg/ …