„Дълбоко сме разочаровани“. Журналистката Алсу Курмашева остава в руския арест до декември

"Дълбоко сме разочаровани". Журналистката Алсу Курмашева остава в руския арест до декември

Журналистката Алсу Курмашева от татарско-башкирската служба на Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL) остава в следствения арест до 5 декември. Това реши съдът в град Казан в Русия на закрито заседание в понеделник.

Новината идва, след като Курмашева беше задържана в Казан миналата сряда. Руско-американската журналистка беше обвинена, че не се е регистрирала като „чуждестранен агент“, за което може да получи максимална присъда от 5 години лишаване от свобода.

Първоначално съдът удължи задържането на Курмашева до 23 октомври, но в понеделник реши тя да остане в ареста до декември.

Джеф Гедмин, изпълняващ длъжността президент на RFE/RL, каза след края на съдебното заседание: „Дълбоко сме разочаровани от резултата от днешното изслушване. Призоваваме за незабавното освобождаване на Алсу, за да може тя да се събере със семейството си.“

Журналистката има руско и американско гражданство и живее със семейството си в Прага, Чехия. Пристигнала е в Русия през май тази година поради семейни причини и е била временно задържана, докато е чакала обратния си полет на 2 юни.

Отначало Курмашева е глобена заради това, че не е регистрирала американския си паспорт пред руските власти. В резултат от това са отнети и двата ѝ паспорта, след което се появяват и следващите обвинения.

Според следствието журналистката е трябвало да предостави документи, за да бъде включена в регистъра на „чуждестранните агенти“. Същевременно правосъдното министерство на Русия не е включило Курмашева в регистъра.

Русия използва законодателството си за т.нар. „чуждестранни агенти“ от 2012 г. насам, за да наказва критиците на властта в Кремъл. Все по-често Москва се позовава на тези закони, за да противодейства на медии и неправителствени организации.

Според законодателството хора и организации могат да бъдат определени като „чуждестранни агенти“, ако получават финансиране от чужбина и се занимават с политически дейности.

Международната общност също реагира срещу задържането на Курмашева. Службата на ООН за правата на човека и специалната платформа на Съвета на Европа за защита на журналистите се обявиха против ареста на журналистката. Същото направиха представители на американски и европейски институции.

През март тази година друг американски журналист – Еван Гершкович от „Уолстрийт джърнъл“, беше задържан в Русия по обвинения в шпионаж.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036