„Винаги са двете страни на един и същи медал. Това, което допълваме към закона, от общо 14 точки, една точка е задълженията на пациента, останалите 13 са правата. В тази точка добавяме неща, които са полезни за самото взаимодействие. Пациентът трябва да предостави точна и изчерпателна информация за минали заболявания. Трябва да се придържат към лечението. И ако има заразна болест – да спазват мерките за карантиниране“, каза зам.-председателят на здравната комисия в парламента д-р Александър Симидчиев в студиото на „България сутрин“.
Той поясни, че тези промени не са свързани с насилието над медици в Самоков.
„За насилието в Самоков си има Наказателен кодекс. Това, което трябва да се случи в такива случаи, е нещо, което е уреждано в други закони. И те трябва да бъдат спазвани, особено когато става въпрос за взаимодействие между човек, който е в ролята си на служебно лице. Това, което чух, че те нямали достатъчно информация и не знаели, не може да бъдат оправдание за физическо насилие“, допълни д-р Симидчиев в ефира на Bulgaria ON AIR.
Според него основният проблем е липсата на доверие.
„Когато няма доверие, хората подхождат към комуникацията с лекаря по много предпазлив и подозрителен начин. От дълги години в здравеопазването беше поставена на една основа, която беше изтъкване на задължения на лекари и правата на пациенти. Никога не се е говорило за правата на лекарите и задълженията на пациентите. Този баланс трябва да бъде възстановен. Чисто човешкият ресурс в здравеопазването е в доста сериозен недостиг и ще става все по-зле“, категоричен е зам.-председателят на здравната комисия в парламента.
Вижте целият разговор във видеото.
https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!