„Учените ни не са достатъчно. Обръщаме се към младите хора и ги насърчаваме да идват при нас. За съкращения не можем да говорим. Съставът в момента е оптимален като структура по отношение на разпределението по академични длъжности”, каза пред БНР новият председател на Българската академия на науките.
Евелина Славчева е първата жена – председател на институцията.
Славчева каза, че в последните години има стабилизация на състоянието на БАН както по отношение на инфраструктура, така и по отношение на бюджет, а дори и тенденцията към намаляване на броя на учените е стопирана, отчете тя. Според председателя обаче именно това са основните проблеми все още – борбата за достойно заплащане на учените и грижата за младите, за притока на „свежа кръв в Академията“.
Бюджетът беше увеличен през тази година чувствително, напомни Славчева, като обаче уточни, че това увеличение е било само за академичния състав. Освен учени, в БАН има и немалък брой специалисти с висше образование, технически персонал, администрация, подчерта тя.
„С увеличаването на минималната работна заплата, на практика хората, които са на МРЗ в Академията, а обикновено това са хигиенисти, портиери и охрана, те със своя дългогодишен стаж всъщност получават вече съизмерими и дори понякога надхвърлящи заплати от тези, които са в техническия персонал. Това наистина е критичен момент“, коментира новият председател на БАН.
Славчева добави също, че ще имат особена грижа и за счетоводните екипи. По думите ѝ натоварването им е голямо, проектите се увеличават, а техните заплати все още са много ниски.
Славчева напомни, че е имало период, в който докторантите са намалявали сериозно, но добави, че през последните 2-3 години има стабилизиране на тенденцията, а дори и леко повишаване. Тя го отдава на подобрената материално-техническа база, като отбеляза също и увеличените докторантски стипендии. Но това не е достатъчно, за да могат хората да живеят спокойно.
Председателят на БАН обяви, че ще се опита да реализира по-добра социална среда за тези хора, включително жилища за млади семейства. Според нея това би дало сигурност на тези хора, които искат да се занимават с наука. По думите ѝ има механизми за това. Ние трябва да се обърнем и към собствените си резерви, смята тя и подчерта, че имотите на БАН могат да се използват по-рационално, включително и за тази цел.
„Има възможности за оптимизация. Ще потърсим и професионална помощ, за да видим как можем да реализираме такава идея – за дом за младите хора”, категорична е Славчева.
За бъдещия екип, с който ще работи, Славчева коментира: „Смятам да работя с 3-ма заместници. Все още нямам отправени предложения към никого. Първо ще се срещна с направленията. В БАН е практика да поддържаме известен баланс в ръководния състав между отделните направления. Ще се съобразя с тази практика. Мандатът на сегашните заместници изтича през януари“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.