Европейската комисия осъди репресиите на Русия срещу медии заради Христо Грозев

Европейската комисия осъди репресиите на Русия срещу медии заради Христо Грозев

Европейският съюз (ЕС) осъжда цензурата в Русия и репресиите срещу руски и чуждестранни журналисти и независими медии от страна на Москва. Това каза във вторник говорителka на Европейската комисия по повод обявяването за издирване от руските власти на Христо Грозев от разследващия сайт Bellingcat. Коментарът беше в отговор на въпрос на Клуб Z.

Грозев беше обявен за издирване от Русия на 26 декември. В съобщение на Министерството на вътрешните работи на Русия се казва, че той е издирван за нарушаване на „член от Наказателния кодекс на Руската федерация“, като все още не е ясно какви точно са предполагаемите нарушения.

„Припомняме на Русия, че правото на информация е залегнало в международните документи, по които Москва е страна“, каза говорителката Набила Масрали. Тя припомни, че ЕС осъжда действията на Русия срещу независимите руски медии и блокирането на достъпа до чуждестранни сайтове

„Руските власти искат да лишат руските граждани от независими източници на информация за войната, която предприеха срещу Украйна и зверствата, извършвани от руските сили“, добави тя.

След като започна непредизвикана военна инвазия в Украйна, Русия въведе наказания за разпространяване на информация за войната, която се различава от официалната версия на властите. Това стана причина много независими руски и чуждестранни медии да напуснат Русия, отбеляза говорителят.

Христо Грозев предполага, че е издирван от Русия заради свое разследване, което разкрива секретна група, която програмира целите на руските ракети в Украйна.

Според Грозев това журналистическо разследванеможе да се възприеме от руските власти като нарушение на приетия по-рано тази година от Москва закон срещу дезинформацията по време на война.

Официалната позиция на българските власти е, че обявяването за издирване на Христо Грозев е опит за сплашване на български гражданин и е насочено срещу свободата на словото и медиите. Позицията на служебния премиер Гълъб Донев и на Министерството на външните работи беше оповестена едва 4 дни след като стана ясно за издирването на Грозев.

Министерството на външните работи на България извика посланичката на Русия в страната Елеонора Митрофанова за обяснение. На срещата зам.-министърът Костадин Коджабашев изрази протест срещу решението на Москва.

Миналата седмица Грозев каза, че сайтът Bellingcat е привлякъл вниманието на руските власти още преди войната с разследванията си за отравянето на опозициония лидер Алексей Навални. Разследване на Грозев доказа участието на руската ФСБ, а документалният му филм „Навални“ с историята на разследването му попадна в списъка за наградите Оскар.

Грозев водеше екипа, който разследва отравянето с Новичок във Великобритания на бившия руски двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му. С него Грозев спечели множество европейски награди за журналистика.

От началото на 2022 г. Грозев е изпълнителен директор и председател на борда на базирания в Нидерландия разследващ сайт Bellingcat. Сайтът се занимава с анализ на данни. Той е основан през 2014 г. от британския блогър Елиът Хигинс.

Bellingcat придобиха световна известност с разследването си за свалянето на малайзийския пътнически Боинг „полет MH17“ с маршрут от Амстердам до Куала Лумпур. Самолетът беше свален през 2014 г. над Донбас, а журналистите от Bellingcat доказаха, че установките, с които е бил свален самолетът, са руски. При падането загинаха 298 души.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036