Снимка: Alex Kraus/Bloomberg |
Европейските борси отбелязаха най-големия си седмичен ръст тази година, след като сигнали от руския президент Владимир Путин за положителни промени в разговорите с Украйна помогнаха на пазарите да завършат силно волатилната седмица в петък, предават Ройтерс и CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 записа ръст от 1,08% и прекъсна триседмичните си загуби, като добави 4% за седмицата, след като силни ръстове при потиснати акции компенсираха спадове в резултат на притеснения от последиците от продължаващата война между Русия и Украйна.
Путин заяви в петък, че има известен напредък и „положителни промени“ в преговорите на Москва с Украйна, без да дава повече подробности, а думите му веднага повдигнаха настроението на инвеститорите.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 се повиши с 0,8% до ниво от 7155,64 пункта, подкрепен от данни за силен ръст на икономиката. Германският DAX е нагоре с 1,38% и завършва седмицата на ниво от 13 628,11 пункта. Индексът записа най-добрата си седмица от началото на годината. Френският CAC 40 напредна с 0,85% до равнище от 6260,25 пункта.
В четвъртък Европейската централна банка откри пътя за повишаване на лихвите в момент, когато ускоряващата се инфлация натежава над притесненията за последиците от нашествието на Русия в Украйна.
Банките в еврозоната възстановиха 4,5% тази седмица, отбелязвайки най-добрата си седмица от два месеца, след като записаха спад от близо 19 на сто миналата седмица заради голямата си експозиция към Русия.
Инвеститорите са загърбили европейските акции с най-бързия темп в историята. Седмичен доклад на Bank of America показа, че те са изтеглили 13,5 млрд. долара от европейските фондови пазари, след като войната ги е принудила да потърсят убежище в сигурни активи като златото и кеша.
Goldman Sachs понижи прогнозата си за растежа на еврозоната през 2022 г. до 2,5% спрямо предвижданите преди това 3,9%, позовавайки се на рисковете от допълнително ескалиране на руско-украинската криза.
В макроикономически план британската икономика е нараснала повече от очакваното през януари след забавянето в края на 2021 г. заради COVID-19. Брутният вътрешен продукт на страната се е повишил с 0,8% на месечна база след спада от 0,2% през декември, надминавайки очакванията на икономисти, участвали в допитване на Ройтерс, за ръст от 0,2%.
Инфлацията в Германия се е ускорила през февруари, като хармонизираните потребителски цени са нараснали с 5,5% на годишна база.
На корпоративния фронт книжата на италианската аерокосмическа и отбранителна компания Leonardo са поскъпнали с над 10%, след като тя обяви силни резултати за четвъртото тримесечие.
На дъното на европейския индекс на сините чипове книжата на германската компания за доставка на храни Delivery Hero поевтиняха с 1,8%.