Европейската прокуратура в София повдигна обвинение на четирима души за проект на стойност 94,5 милиона евро, предоставени от Европейския съюз (ЕС). С парите е трябвало да се проектира и изгради система за сигнализация и телекомуникация на железопътната отсечка между Пловдив и Бургас.
В съобщението си прокуратурата пише, че договорът за изпълнение на проекта е бил възложен на консорциум, съставен от четири компании. Обвинени в измама са двама управители на италианско дружество и управител на българско дружество. Сред обвинените е и бивш директор на Националната компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ).
На трима от обвиняемите е наложена гаранция в размер на 50 хиляди евро, а на четвъртия – 5 хиляди евро. На управителя на българското дружество е забранено да напуска страната.
Според прокуратурата компаниите, участващи в консорциума, са представили невярна информация на НКЖИ, за да спечелят обществената поръчка и средствата от ЕС.
Те са посочили, че една от компаниите има опит в изграждането на глобалните системи за мобилна комуникация в железопътния транспорт (GSM-R) и на системата за мобилна комуникация в железопътния транспорт (FRMCS). Това им е позволило да спечелят търга, макар нито едно от дружествата да е имало необходимия опит.
Прокуратурата пише, че директорът на НКЖИ е знаел, че подадената от консорциума информация е невярна, но въпреки това е подписал договора. Освен това консорциумът е декларирал, че няма да наема подизпълнители, след което обаче го е направил. Наетата от консорциума компания преди това е била изключена от процедурата за възлагане на обществена поръчка, тъй като не е отговаряла на техническите изисквания.
Предоставената от Европейската прокуратура информация съвпада с проекта за модернизация на системите за сигнализация на жп линията Пловдив-Бургас през 2021 г. Тогава генерален директор на НКЖИ е инж. Красимир Папукчийски.
В Единния информационен портал на европейските структурни и инвестиционни фондове пише, че целта на проекта е била да се осигури безпрепятствено извършване на международни железопътни превози по европейските транспортни коридори, както и да се повиши безопасността.
Прокуратурата на Европейския съюз е независим орган, който се занимава с разследването, наказателното преследване и подвеждането под съдебна отговорност за престъпления, засягащи финансовите интереси на ЕС.
Европейската прокуратура започна първото си разследване в България през януари 2022 г., три години след създаването си през 2019 г. Институцията играе ключова роля в борбата срещу злоупотребите с европейски средства и финансовите измами в държавите членки.