Снимка: Bloomberg L.P. |
Основният лихвен процент на Федералния резерв на САЩ може да достигне ниво от 2,25-2,5% до края на годината, но ако инфлацията продължи да е висока, ще има необходимост от още лихвени покачвания. Това заяви гуверньорът на Фед в Чикаго Чарлз Евънс, цитиран от Ройтерс.
„Вероятно ще отидем отвъд неутралното ниво – това е моето очакване“, каза Евънс.
Според повечето представители на Фед неутралното лихвено равнище е между 2,25% и 2,5%.
Евънс изтъкна, че въпреки рекордната инфлация в САЩ, която достигна 8,5% през март, има няколко положителни тенденции в данните, като например забавянето на ръста на цените на някои стоки, включително на автомобилите втора употреба. Според него ако този тренд продължи, той ще спомогне за потушаването на инфлацията.
Данните обаче може да покажат и последващо ускоряване на темпа на растеж на цените на фона на войната в Украйна и бързото разпространение на коронавируса в Китай – събития, които допълнително усложняват проблемите със снабдителните вериги.
„Ако инфлацията, поради дадена причина, започне отново да се ускорява, това ще е голям проблем“, коментира Евънс.
Следващото заседание на Фед предстои да се състои в началото на май, като прогнозите са регулаторът да повиши лихвите с 50 базисни пункта в опит да навакса за забавената си реакция.
По-рано тази седмица управителят на Фед в Сейнт Луис Джеймс Булард, добре познат като ястреб* сред централните банкери, се застъпи за лихвен процент от 3,5% в края на годината.
Булард добави, че войната в Украйна вероятно ще окаже значително въздействие върху икономическото развитие в Европа, но въздействието ѝ в Северна Америка вероятно ще остане ограничено.
*Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното „ястреби“, а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ – б. а.