На едва 21- во място сме по четене на книги в ЕС. Най- много се чете в Швеция

България е едва на 21-во място по четене в ЕС. Около 20% от пълнолетните български мъже /или почти всеки пети българин/ и 30% от българските жени /всяка трета/, са прочели поне 5 или повече книги през миналата година.
Това показват данни от анализ на Евростат, посветен на културните навици на европейците и по-специално четенето на книги, цитира Нова телевизия.

Страната ни е на 21-ва позиция от 28 възможни, при средни данни – 42 процента четящи жени в ЕС и 30 процента – мъже.

Според изследване, публикувано на сайта на Асоциация „Българска книга“, профилът на „четящия българин“ е: образован и живеещ в столицата или по-голям град.
Четящият българин е предимно в активна трудова възраст, с по-висок социален статус, с по-високо образование и доходи и с по-престижни професионални занимания.

Нечетящите българи са предимно от непревилигированите и уязвими групи: в по-малките села и градове, по-възрастни, по-необразовани, с ниски доходи, работещи неквалифициран труд.

Според това изследване, четенето на книги е трето по степен занимание на българите в свободното време. На първа позиция е гледането на телевизия /95 процента/, а на втора позиция – сърфирането в интернет – над 50 процента.

[ad id=“255238″]
Изследването на Евростат констатира, че най-много се чете в Швеция – средно 78 процента от жените и 54 процента от мъжете, при средни показатели в ЕС – 30 процента четящи мъже и 42 процента – четящи жени.

Други страни, в които са регистрирани най-много любители на книгата са: Холандия – 66 процента жени и 38 процента мъже, Дания и Великобритания – по 62 процента жени и 38 процента мъже и др.

Най-малко в ЕС четат в Португалия – едва 15 процента от жените и 12 процента от мъжете. Други малко четящи нации, които страната ни изпреварва са: Унгария, Естония, Испания, Кипър, Гърция и Италия.

[ad id=“225664″]