Министерството на околната среда и водите (МОСВ) не очаква „значимо замърсяване“ с мазут заради потъналия в Черно море руски танкер. Това се казва в прессъобщение на институцията, публикувано в понеделник.
Новината идва, след като в неделя стана ясно, че един руски танкер се е разцепил, а друг е пострадал в Черно море в района на Керченския проток. От потъналия танкер има и разлив на петролни продукти.
„Няма риск значимо петролно замърсяване да достигне западната част на Черно море и да застраши българските териториални води и българското крайбрежие“, пише МОСВ.
От там добавят, че се очаква частите мазут, които попаднат във вътрешността на Черно море, да останат в циркулационни вихри.
В понеделник МОСВ съобщи, че поддържа контакт с министрите на околната среда на Румъния и Украйна. Министерството е поискало информация също от Турция и Грузия.
Освен това учени от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) следят ситуацията и имат готовност за прогнозиране на разпространение на петролни разливи.
През уикенда властите в Русия съобщиха, че в резултат на силна морска буря е настъпила катастрофа на два танкера. Най-малко един човек от екипажа е загинал.
До момента Москва не е съобщила какво количество петролни продукти е попаднало в морето. Въпреки това МОСВ пише, че може да се предполага, че става дума за разлив на няколко хиляди тона петролни продукти.
МОСВ сравнява инцидента с подобен от ноември 2007 г., когато в Керченския проток потънаха няколко танкера и се разляха над 1300 тона мазут. Това доведе до екологична катастрофа край бреговете на Русия и Украйна. Тогава българските учени също потвърдиха, че няма опасност за България.
От началото на войната на Русия срещу Украйна Басейновата дирекция „Черноморски район“ следи водите в Черно море, като проверява включително за нефт и нефтопродукти.