Експерти очакват бърз преход към изкуствения интелект

Експерти очакват бърз преход към изкуствения интелект

Кибератака стана една от ключовите думи на 2022 г. Много бяха успешните атаки на хакери, включително срещу ФБР от последните седмици.

„Дигитализацията върви ръка за ръка с киберпрестъпленията. Това е процес, който започна доста преди пандемията от Ковид-19, но го засили с промените в начина на работа, образование, комуникация. Бързият тласък на Ковид не позволи на сигурността да настигне бързите темпове на дигитализацията“, коментира международният експерт по киберсигурност Кирил Григоров в специалния телевизионен проект на телевизия Bulgaria ON AIR – „Бъдещето: Фантастика и реалност“.

Той подчерта, че от началото на войната в Украйна сме свидетели на сериозен ръст на кибератаките.

„Наблюдават се тенденции за изкривяване на информацията, в опит да се влияе на мнението на хората. Ако във физическия свят имаме добре изградени инстинкти да се предпазваме, в дигиталния свят не може инстиктите да настигнат рисковете в дигитализацията“, обясни експертът.

Затова прогнозите са през следващите години всички държави в света, които са дигитализирани, да полагат по-големи усилия да се предпазят от кибератаки. И припомни, че в началото на войната в Украйна Москва прикани всички хакерски групировки да се завърнат в Руската федерация и ги освободи от отговорност при атаки срещу неприятели на Русия.

Голям остава процентът на неразкритите кибератаки. „По-големият процент, над 70%, остават неразкрити. Най-често жертвите не искат да се разбира за това, защото ще имат доста проблеми, особено от репутационен характер. Но с всяка година киберсигурността ще бъде необходимо условие за правенето на бизнес“, заяви Кирил Григоров.

А като основна задача пред компаниите посочи осигуряване на сигурността на данните на фирмата и тези на клиентите. В България от 2023 г. ще влезе в сила новата регулация, която поставя нови изисквания за бизнеса и правителството във връзка с киберсигурността.

„Прогнозите са киберинцидентите да се увеличават, хората стават все по-запознати с рисковете. Да се абстрахираме от техническата част на нещата, трябва да се обърне внимание на обучението, на защитата, на последиците от един такъв инцидент. Решението се състои в обучение, технически средства, киберзастраховане“, добави Григоров.

Не по-малък е рискът и за онлайн търговията, която набра скорост по време на Ковид пандемията. Прогнозите са, че до 5 години над 50% от всички малки продажби ще се случват чрез чат ботове с автоматично плащане.

„Тенденциите са до 2026 г. 6 пъти да се увеличат продажбите чрез вокални приложения, чат ботове, SMS, гласови оператори, които са машини. Някои общини и банки внедряват подобно управление. Човешкият ресурс ще бъде необходим за специфични нужни, или ще трябва да се преквалифицира“, прогнозира специалистът по маркетинг и продажби Георги Христулев.

А като основно предизвикателство пред бизнеса той посочи одухотворяването на машините. Като за целта първо хората трябва да се научат на правилна лингвистика, следване на контекст, правилно задаване на въпроси и даване на подходящи отговори.

„Това, на което всеки в големите продажби е научен – изискват се преговорни процеси, дългосрочни отношения, проследяване на отношенията. Рискът е да пострадат малките търговци и необходимостта бизнес собствениците сами да се подобряват, за да са адекватни на реалността“, заяви събеседникът.

Очакванията му са преходът да не е много продължителен в навлизането на изкуствения интелект.  „След като банката и общината ви изискват да си говорите с чат бот или машина, колко да е дълъг този процес. Видяхме за 2 години пандемия колко се измени потреблението“, аргументира се Георги Христулев.

Провеждането на трейнинги е от ключово значение за развитието на бизнеса. Гостът даде пример с фирмите, с които работи – основната мотивация за провеждането на трейнинги е желанието на хората да са заедно, да станат по-добри комуникатори и търговци.

„Да стигнем по-бързо да емоционалното възприятие. Това е шанс да се върнем към човечността. Очакваме това да се случва и при роботите. Когато роботът започне да разпознава емоционалното състояние на човека по-добре от самия човек, тогава ще имаме проблем“, добави  специалистът по маркетинг и продажби.

Гледайте целия разговор във видеото.

https://www.dnes.bg/