България е застрашена от малария, която може да бъде внесена от Гърция, където вече има доста заразени, както и от бежанците, преминаващи границите ни. С повишен риск са южните и северозападните части на България, както и южното ни Черноморие.
Това става ясно от информацията и картата на Европейския център за контрол на заболяванията.
Действително има опасност да пламне малария и в нашата страна, но на фона на съседите, тя може да се окачестви като сравнително ниска. Така коментира предупреждението на евроцентъра главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев, цитиран от Монитор.
Специалистът обясни увереността си с прецизния контрол на медицинските служби по границите ни, както и на лекарите и фелдшерите в бежанските центрове. Според преценката му, нашата здравна мрежа е много по-добре структурирана, а медиците в нея по-прецизни по отношение на ранно диагностициране на инфекцията, отколкото на докторите в Гърция. В дванадесет района там е спряно приемането на донорска кръв, заради опасността от малария. Към момента са регистрирани 4 случая на пациенти с това заболяване. Други 61 гърци са се заразили в чужбина.
Лекарите съветват туристите и местните жители активно да използват средства за защита от насекоми, включително репеленти и мрежи против комари. Съобщава се, че потенциално опасни от заразяване с малария са няколко региона от Пелопонес до Централна Македония.
С промяната на климата, особено в южните райони на южната ни съседка се увеличава и опасността от малария у нас, разнасяна от ухапването на комари, не скри д-р Кунчев.
Рискът все още е нисък, но е налице, увери главният здравен инспектор и поясни, че маларийните комари, с чието ужилване се предава инфекцията, у нас се въдят малко.
Между 10 и 12 случая на заболяването се диагностицират всяка година у нас. Повечето от тях са внесени отвън от чужденци или са на български граждани, които работят или учат в страни, където инфекцията е с по-широки размери.
Има случаи и на заразени бежанци у нас, основно от Афганистан и Пакистан. Към момента те са общо шест човека, като последните два случая са били от края на месец юли. Те обаче са открити още при настаняването на мъжете, които моментална са били пренасочени към инфекциозна болница в София за лечение.
Двамата имигранти не са заразили никой, тъй като маларияга се предава само по кръвен път. Тя не може да се прихване по въздушно-капков, както е при грипа или шарката, например, поясни главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Д-р Ангел Кунчев
Маларията се диагностицира с кръвен тест, резултатът от който излиза за броени часове след като се пусне капка кръв от пръста и се направи натривка върху стъкълце.
Висока температура, общо неразположение и втрисания е типичната симптоматика за маларията. Те обаче, съвпадат напълно с тези, с които се проявяват летните настинки.
Според главният здравен инспектор д-р Кунчев има неуловими за немедиците разлики, които обаче лекарите хващат навреме и веднага за потвърждение правят на пациента кръвен тест. Според него маларията у нас не е достигнала застрашителни размери към момента и затова не се предвижда спирането на приемането на донорска кръв в хематологичните центрове.