Производителите ще трябва да правят домакински уреди като хладилници, перални, съдомиялни и телевизори по-дълготрайни и ще трябва да доставят резервни части за машините до 10 години.
Това предвиждат приети от Европейската комисия нови мерки за екодизайн на електрическите уреди, които ще влязат в сила от 2021 г. За първи път те включват изисквания за поправимост и рециклируемост на уредите, допринасяйки за целите на кръговата икономика чрез подобряване продължителността на живота, поддръжката, повторната употреба, модернизацията, рециклирането и обработката на отпадъците на уредите.
Промените са предизвикани от жалби на потребители в Европа и Северна Америка, заради проблем с техниката, която се разваля веднага, след като изтече гаранционният ѝ срок. Тъй като собствениците не могат сами да ремонтират машините – или да намерят някой друг, който да го направи на прилична цена, са принудени да купят нови.
Съгласно новите стандарти, производителите ще трябва да предоставят резервни части като уплътнения и термостати на вратите, достъпни за професионални сервизи. Тези части ще трябва да бъдат лесни за ремонт с достъпни инструменти и без да повреждат продукта.
“Новите изисквания за ремонт ще помогнат за подобряване живота на ежедневните уреди, които в момента се повреждат твърде бързо. От решаващо значение е да преодолеем сегашната тенденция “изхвърляне”, която изчерпва природните ресурси и изпразва джобовете на потребителите”, коментира промените Моник Гойенс, генерален директор на BEUC, Европейската асоциация на потребителите.