Електромобилната стратегия на Foxconn – завръщане в бъдещето

Електромобилната стратегия на Foxconn – завръщане в бъдещето

Снимка: Bloomberg L.P.

Да си представим сценарий, при който Foxconn Technology Group се радва на маржове три пъти по-големи от тези на Apple Inc. Сега това може да изглежда трудно за приемане, защото американският колос, създал iPhone, е една от най-големите компании в света, която печели годишно близо 100 млрд. долара, докато концернът, който сглобява смартфоните ѝ, отчита печалба, която достига 5% от тази стойност.

Някога обаче това не е било така, пише Bloomberg.

Годината е 1996 г. и Hon Hai Precision Industry Co., както е официалното име на Foxconn, отчита брутен марж от 31%, докато при Apple този показател достига едва 9,8 на сто – исторически ниско ниво за компанията от Купертино по време на завръщането на Стив Джобс като главен изпълнителен директор след придобиването на NeXT.  В същото време резултатът е исторически рекорд за Foxconn. Оттогава обаче ролите се разменят и през 2021 г. маржовете на Apple и тайванския производител на електроника достигат съответно 42% и 6 на  сто.

И все пак Foxconn има план да увеличи оборотите, като се обърне към основния бизнес, който Тери Гу стартира преди почти 50 години, този, който предшества iPod и iPhone и е задвижван от бума на компютрите, ранните игрови конзоли и матричните принтери.

Ако наследникът на Гу, настоящият председател Йънг Лиу, е прав, тогава днешните електрически превозни средства може в един момент да наподобяват компютрите от 90-те години на миналия век – и биха могли да се превърнат в катализатор за нива на рентабилност, невиждани от 20 години насам.

В средата на 90-те години на миналия век навлизането на персоналните компютри процъфтява, като потребителите, училищата и фирмите бързат да се сдобият с тежките метални кутии.

Компании като Compaq Computer Corp. и Dell Computer Corp. растат бързо, докато интернет тепърва започва да набира скорост. Гу намира своята ниша рано, разработвайки и изработвайки безбройните малки компоненти, които свързват всички части на компютъра – оттук и името Foxconn. Тъй като тези малки технологични части се предлагат сравнително евтино, клиентите ги изкупуват.

Пренасочването към сглобяване на електронни джаджи започва в началото на новия век, когато Джобс и неговата дясна ръка Тим Кук се нуждаят от някой, който да произвежда iPod в огромен мащаб. Малко след това фабриката на Foxconn край Шънджън става известна като iPod city. Същото съоръжение става основен производствен център за iPhone.

Въпреки че разполага с около милион работници, които сглобят всички части на смартфоните, бизнесът на Foxconn за сглобяване на устройства не е толкова печеливш и има скромни маржове. Компанията прави повече пари от производството или закупуването на частите, които съставляват въпросните устройства. Сглобяването на крайния продукт се разглежда по-скоро като допълнителна услуга за клиента, която позволява на Foxconn да упражнява по-голям контрол върху целия процес и върху компонентите, които се използват.

Тук идват електрическите превозни средства.

На годишното събрание на акционерите миналата седмица в Тайпе, Лиу – който пое поста от Гу през 2019 г. – представи плановете на компанията за електромобилите. През последните три години Foxconn отвори фабрики или подписа производствени сделки в САЩ, Мексико, Тайван, Китай, Индонезия и Тайланд. Сред клиентите ѝ са американските стартъпи Lordstown Motors Corp. и Fisker Inc., както и европейският автомобилен производител Stellantis NV. В плана почти нищо не се споменава за смартфоните, да не говорим за Apple, която представлява половината от приходите на тайванците.

Амбициите на Лиу са големи, граничещи с фантастичното. В рамките на три години той очаква Foxconn да достави 500 000 до 750 000 електромобила глобално, да спечели 5% от световния пазар и да достигне 34 млрд. долара годишни продажби в сектора.

Също така Лиу търси увеличение на брутния марж до 10% – цифра, която не е била постигана от 2005 г., две години преди iPhone да бъде пуснат на пазара.

Но изработването на автомобили чрез заводи, като тези в Детройт, всъщност не влиза в плановете на Лиу. Вместо това Foxconn вижда електромобилите като компютрите – огромен компютър на колела, който изисква много компоненти. Foxconn иска да бъде компанията, която да доставя тези части и да се наслаждава на облагите, които вървят с това.

Foxconn вече създаде консорциум от партньори – наречен MIH – който ще определя индустриалните стандарти. Това напомня начина, по който компютърната индустрия се развива през 80-те и 90-те години на миналия век, когато множество несъвместими компоненти и конектори – като например кабели за принтер с плоска лента – бавно отстъпват място на общи технологии като USB и Ethernet кабели. Това означава, че точно както при компютрите, Foxconn не трябва да произвежда всяко електрическо превозно средство по света, за да печели пари от всяка доставка.

Foxconn също залага на чиповете, използвани в автомобилите, които остават в дефицит през последните две години. До края на 2023 г. компанията ще обособи поне три завода за производство на полупроводници, използвайки по-старите технологии, подходящи за автомобилни компоненти. Да, може да се провали. Въпреки че самият Лиу е електроинженер по образование, чиповете на компанията остават недоказани – особено в сравнение с тези на Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. и United Microelectronics Corp.

Но успехът тук би направил Foxconn още по-силна, като се има предвид, че средностатистическата кола има повече чипове, отколкото всички устройства в едно домакинство взети заедно.

Ако тези смели планове се сбъднат, Foxconn може да стане толкова близък с електромобилната индустрия, колкото е бил преди с компютрите – позиция, на която сега се радва в сектора на смартфоните. Ако не, компанията, която произвежда вашия iPhone, може да бъде запомнена точно с това.

https://www.investor.bg/