Огромните наводнения в Карловско предизвикаха сериозни щети, с които държават трудно се справя. Според мнозина, проблемът идва от незаконната сеч в района, въпреки че официално няма такива данни за нарушения. В същото време местни твърдят обратното.
Според бившия министър на околната среда и водите Емил Димитров, при огромни количества дъжд, неподдържани речни корита, при наличието на дървета, които препречват мостовете, се създават проблемите, които наблюдавахме този път в Карловско. „Всичко опира до пари“, отбеляза той пред БНТ.
Димитров припомни, че в България по време на комунизма са построени около 6000 язовира. „В продължение на десетки години те не бяха поддържани. Това са язовири на 40-50-60 години.“
Обясни, че след нещастието, което сполетя село Бисер преди 10 години, се е оказало след инвентаризация на язовирите, че местната власт няма пари да ги поддържа.
Тогава се взима генерално решение да се изясни собствеността на язовирите и да минат към единна структура на държавата. Заделена е и сума, с която язовирите да бъдат ремонтирани, но са възникнали спорове около отпуснатите пари и са изпуснати 2-3 години, в които да започнат ремонтите.
„Намериха се 400 милиона, за да се почне поетапно ремонтът на язовирите, както виждате, спря се тази дейност. Проблемът е, че язовирите бяха ничии. В момента е ясно чии са. Намериха се пари да се ремонтират. Намери се причина да се спре ремонтът.“
Другият проблем, според Емил Димитров, са речните корита и тяхното почистване. По думите му нещата отново опират до липсата на пари, както и до липсата на воля на управленско ниво да бъдат взети съответните решения.