Музиканти казват за него, че може да дирижира без да има нотите пред себе си. Просто държи „в главата си“ цялото произведение. Освен това няма значение от коя епоха е произведението, защото репертоарът му е огромен – от барокова до съвсем съвременна музика.
В четвъртък Емил Табаков ще дирижира едно от най-новите музикални произведения – с тази разлика, че то не е писано от друг, а е негово собствено. Казва се „Концерт за цигулка и оркестър“ и ще звучи в Зала „България“ в София. Солист е Светлин Русев.
Твърде малко диригенти по света са също и композитори. Такива са Густав Малер и Рихард Щраус, например. В България такъв е Васил Казанджиев. Има и други, разбира се, но списъкът съвсем не е дълъг.
„Концертът за цигулка и оркестър“ вече имаше премиера в България – това стана миналата година по време на Мартенските музикални дни в Русе. Софийската публика ще го чуе за първи път в четвъртък.
Емил Табаков е от плеядата забележителни български диригенти, сред които бяха също Емил Чакъров и Димитър Манолов. Във Великобритания са го определяли като един от стоте най-добри професионалисти в света. Сред 250-те диска, в които е записана дирижирана от него музика, са такива, които са издавани от Елан, Капричио Делта, Еми, Пентагон. Гостувал е със свои оркестри или като гост диригент в залите на пет континента.
Емил Табаков е роден в Русе през 1947 г. Завършва Националната музикална академия в София през 1974, а само две години по-късно става диригент на Русенската филхармония. Още година по-късно печели първата си награда – тази за млад диригент в Копенхаген.
Бил е ръководител на Камерния ансамбъл „Софийски солисти“, бил е главен диригент на филхармониите на София и Белград, и на симфонични оркестри в Анкара и в София.
През 1997 г. е министър на културата в служебното правителство на Стефан Софиянски.